Zvolte jazyk

Bohumil Vašák - Návraty 1. 4. - 15. 5. 2011

Výstava obrazů, kreseb, ilustrací a grafiky k nedožitým osmdesátinám ak. mal. Bohumila Vašáka (13.5.1931 - 1.12.1992), rodáka ze Splavu u Humpolce. Bohumil Vašák léta působil jako výtvarný redaktor nakladatelství Olympia, spolupracoval s nakladatelstvím Mladá fronta a časopisy Československý sport a Stadion. Na výstavě bude prezentována jeho volná tvorba, ve které převládá krajinomalba, ale zastoupeny zde budou i jeho četné ilustrace a grafiky, které doplní jím ilustrované a graficky upravované knihy. Výstava se potrvá od 1.4. do 15.5.2011.

Bohumil Vašák : Vypuštěné jezeroBohumil Vašák : Pohly se ledyBohumil Vašák : Masopust


AKADEMICKÝ MALÍŘ BOHUMIL VAŠÁK
se narodil 13.5.1931 ve Zdislavicích u Humpolce jako šestý kluk. Drsná krajina rodné Vysočiny, dětství poznamenané válkou, dennodenní desetikilometrová pouť do Humpolce do školy a zpět, to vše formovalo osobnost Bohumila Vašáka a především jeho celoživotní lásku ke sportu a fotbalu zvláště. Když jeho spolužáci nastupovali do učení, on překvapil své blízké přáním stát se malířem. Pro maminku to asi bylo šokující překvapení, přesto svého benjamínka podpořila a tak polosirotek z venkovského prostředí na Vysočině zahájil svoji vysněnou uměleckou dráhu studiem na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Brně, obor malba. Odtud potom přešel do ateliéru prof. Vladimíra Pukla na AVU v Praze a v rozpětí let 1951-57 se zde dále vzdělával. Od roku 1960 byl výtvarným redaktorem nakladatelství Olympia.
Záběr tvorby Bohumila Vašáka je široký. Věnoval se knižní a především časopisecké ilustraci, grafice, kresbě a malbě. Je autorem fresek v Kostelci nad Černými lesy, Mostě a nástropní malby v zámku Chrámce u Mostu. Dlouhodobě spolupracoval s nakladatelstvím Mladá fronta a časopisy Československý sport a Stadion. V roce 1959 získal cenu Mladé fronty za nejlepší ilustraci. V padesátých a šedesátých letech ilustroval desítky knih, především se sportovní tematikou, detektivky a cestopisy. Spolupracoval s Janem Werichem a řadou dalších osobností české kultury. Tyto kontakty a společné aktivity pak v letech normalizace způsobily, že jméno Bohumila Vašáka se z povědomí české umělecké scény vytratilo. Bohumil Vašák se z existenčních důvodů zaměřil hlavně na novinovou a časopiseckou ilustraci sportovních stran a rubrik, která bohužel má tak trochu jepičí život a restauroval např. fasádu zámku Stará Ves nad Ondřejnicí, fasádu radnice v Tišnově a interiéry zámku Kozel. Ilustrací knih bylo jak šáfránu a povětšinou tituly pro umělce nezajímavé např. Malá škola kopané, Pravidla ledního hokeje, Pravidla kopané a pod. Knihy, které Bohumil Vašák v padesátých a šedesátých letech ilustroval, se pomalu z knihoven vyřazovaly a volná tvorba zůstávala uzavřena za dveřmi ateliéru. Znali ji pouze jeho blízcí a pár přátel. Na lepší časy se začalo blískat až v roce 1990, bohužel předčasný odchod Bohumila Vašáka 1.12.1992 zabránil v plné rehabilitaci jeho tvorby.
Ač bylo jeho dílo prezentováno na několika společných výstavách v České republice i v zahraničí a počet jím ilustrovaných knih počítáme na desítky, samostatně vystavoval pouze třikrát v roce 1966 v Praze, 1970 v Havlíčkově Brodě a naposledy v roce 1982 ve Zlíně. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírce Národní galerie, Galerie moderního umění v Hradci Králové, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Oblastní galerie v Jihlavě a Galerie Boučkův statek v Malé Skále. Dnešní generaci je jeho jméno a především dílo zcela neznámé a čeká na své objevení. Doufám, že naše výstava, kterou bychom chtěli připomenout nedožité osmdesátiny Bohumila Vašáka bude první vlaštovkou na cestě k poznání další kapitoly českého výtvarného umění 2. poloviny 20.století

AKAD. MALÍŘ BOHUMIL VAŠÁK
13. 5. 1931 Zdislavice, 1. 12. 1992 Praha

Studia:
1947–1951 Vyšší škola uměleckého průmyslu Brno
1951–1957 AVU Praha, prof. Vladimík Pukl

Samostatné výstavy:
1966 Galerie Fronta, Praha
1970 Havlíčkův Brod
1982 Dům umění Zlín

Výběr ze skupinových výstav
1958 Umění mladých, Dům umění, Brno,
1959 Nejlepší ilustrace roku, Mladá fronta, Praha
1959 Festival junger Kunstler, Wien
1961 I. pražský UP, Praha
1967 European Graphic Art, Stockholm
1977 Pr. novinové kresby, Praha
1989 Umělci Prahy 4, Modrý pavilon, Praha

Ve sbírkách:
NG Praha
Městská galerie Hradec Králové
GVU Havlíčkův Brod,
Jihlava
Galerie Boučkův statek, Malá Skála.
 

Z vernisážeZ vernisážeZ vernisáže

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK