Zvolte jazyk

DÍLO MĚSÍCE

ČERVEN 2024

ČERVEN 2024

VLADIMÍR SUCHÁNEK: FRANZ KAFKA

1986, litografie

 


Vladimír Suchánek (12. 2. 1933 – 25.1.2021)

Přední český grafik.

Narodil se v Novém Městě nad Metují. Studoval na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze (1952–54) u profesorů C. Boudy, K. Lidického a M. Salcmana a na Akademii výtvarných umění v Praze (1954–60) v grafické speciálce prof. V. Silovského. Byl činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, známkové tvorby a exlibris. Člen Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, jehož byl od roku 1995 do března 2015, předsedou. V roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem ve Vídni a v roce 2006 mu bylo uděleno státní vyznamenání – medaile Za zásluhy v oblasti umění.Vladimír Suchánek byl příslušníkem generace, jež sehrála důležitou pozitivní roli ve vývoji českého umění druhé poloviny dvacátého století. Suchánkovy grafické listy prozrazují, vedle bohaté imaginace a osobité poezie, mistrovské ovládání barevné litografie. Ta se stala jeho nejpoužívanější technikou, což ostatně dokládají významná ocenění, jež posbíral za své dílo.  V oblasti grafického exlibris patří Vladimír Suchánek k nejvýznamnějším současným tvůrcům, pro sběratele z celého světa vytvořil více než 300 exlibris. V České republice je znám i knižními ilustracemi realizovanými taktéž technikou litografie a návrhy poštovních známek. Svými pracemi je zastoupen v celé řadě státních, regionálních i soukromých sbírek doma v zahraničí.

Galerie výtvarného umění uskutečnila v posledních desetiletích dvě jeho výstavy, přičemž ta druhá v r. 2023, byla již posmrtná. Ve svých sbírkových fondech shromažďuje a uchovává na sto grafických děl ve sbírkových skupinách grafika, ilustrace i kresba.

Vystaveným dílem reagujeme na letošní sté výročí úmrtí předního autora naší německy psané literatury Franze Kafky, jež si v těchto dnech připomínáme.

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK