Pavel Sukdolák - 95 let

weissova halina web

 

Pavel SUKDOLÁK

Online výstava k 95. narozeninám

 

21. 9. bez poct a v tichosti oslavil devadesáté páté narozeniny stále aktivní výtvarník, humpolecký rodák a jeden z nejvýznamnějších českých grafiků druhé poloviny 20. století PAVEL SUKDOLÁK. Výtvarník, který patří mezi kmenové autory Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Ve svých podsbírkách galerie spravuje 68 jeho grafických listů a 42 ilustrací, z nichž jsme se rozhodli připravit - vzhledem k současné situaci v kultuře alespoň takto připomenout jeho dílo veřejnosti - online výstavu.

Pavel Sukdolák si záhy po odchodu z Akademie vytvořil vlastní osobitý styl typický svou barevností, dělením plochy, stavbou prostoru a duchovního obsahu. Klade stejný důraz na barvu i linii - jejich vzájemná harmonie pak určuje charakter velmi mnohoznačného sdělení. Nevyčerpatelným zdrojem inspirace mu je krajina rodné Vysočiny, kde začal obdivovat a objevovat tvarovou rozmanitost, barevnost a dokonalost přírody. Také vzpomínky z dětství na tajemný podmořský svět, který v něm evokovaly různé ulity, mušle a lastury se svou bohatou perleťově třpytivou různorodostí, které ve své dílně na knoflíky zpracovával jeho otec. Tyto vjemy a pocity pak Pavel Sukdolák výtvarně zachycuje ve svých grafických listech. Jejich kompozice je zdánlivě lapidárně jednoduchá, vychází ze základních geometrických obrazců se symbolickým významem, které pak dále autor rozehrává a rozpohybovává. Křivky formuje do znaků, jimiž vyjadřuje svůj postoj k okolnímu světu, napovídá tak a poodhaluje věci v neobvyklých souvislostech -jeho díla se stávají výtvarnou básní. Grafickou osobní výpověď pak umocňuje zvolená technika barevného leptu. Pavel Sukdolák bravurně technicky zvládá tuto starou a náročnou techniku a sám si vyleptává potřebné 3-4 desky, jejichž soutisk spolu s kvalitním podkladovým ručním papírem završují výsledný efekt.

Každému grafickému listu ale předchází pastelové „studie“. Slovo studie záměrně kladu do uvozovek, neboť v nich se projevuje kvalita malířského projevu Pavla Sukdoláka. Ne všechna tato originální díla pak jsou z jeho pohledu přenositelná pro grafické ztvárnění. Přesto, že nejsou veřejnosti příliš známa, náleží jim rovnoprávné místo v souhrnném posuzování tvorby Pavla Sukdoláka.

Vedle zmiňované tvorby se Pavel Sukdolák průběžně od konce padesátých let 20. stol. věnuje také ilustrační tvorbě. Ilustrace v jeho podání jsou výtvarnou paralelou textu, ve které se snoubí jeho talent malířský s láskou k psanému slovu, což mu zajišťuje výsostné postavení v současné ilustrátorské práci. Je to dáno i tím, že výtvarně zhmotňuje pouze díla autorů, jež jsou mu blízcí a s nimiž souzní. Tak se zrodilo i několik bibliofilských skvostů, kde Sukdolákův kultivovaný krásný lept, vybraný text, dokonalá úprava a vazba, kvalitní tisk na kvalitním papíru vytváří krásné a vzácné umělecké dílo.

 

 

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     instagram 

ICOM PRAGUE 2022 logo jeden radek CMYK color    PODPORIL KV   

 

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}