Zvolte jazyk

Josef Saska SÍLA BARVY

saska web

 

 

JOSEF SASKA - SÍLA BARVY

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila k životnímu jubileu havlíčkobrodského rodáka, akademického malíře a grafika Josefa Sasky výstavu, kterou jsme nazvali Síla barvy.
Výstava představí a veřejnosti přiblíží novou polohu autorovy malířské tvorby, která vznikla především v posledním desetiletí. Stěžejní role v této tvorbě náleží barvě a ploše. Josef Saska na plátnech rozehrává fascinující hru tvarů ploch a souhru objemů v prostoru, kde barva je stavebním prvkem celého díla.
Na výstavě je zastoupena krajinomalba, která Josefa Sasku provází celou jeho uměleckou dráhou. Vedle nám známých a zažitých scenérií Českomoravské vrchoviny v jejím nostalgickém hávu nám autor předkládá úplně jinou podobu krajiny. Odhaluje nám mnohotvárný svět ohromujících forem a barev, světelné i barevné energie. Expresivně pro nás zachycuje neuchopitelné přírodní dění, snaží se proniknout pod povrch neustále se proměňující situace, prolínání vrstev a prostupování barev. Ale vrací se také k tématu ruderálních zákoutí, kterým se věnoval na počátku své umělecké dráhy. V jeho podání jde o objevování krásy a síly přírodního společenství, jež vzniklo v podmínkách člověkem výrazně pozměněného prostředí.
V podobném duchu maluje i zátiší, kde klade důraz na vyznění celku. Tvary zobrazovaných věcí značně zjednodušuje a oprošťuje od nepodstatných detailů. Základem díla je jasná kompozice, kterou tvoří buď rytmickým řazením prvků, nebo ostrými barevnými kontrasty i citlivě sladěnými tóny.
Vystavené obrazy ukazují, že Josef Saska si více jak půl století jde svou vlastní cestou bez ohledu na módní umělecké trendy, neustále hledá nové polohy a možnosti a překvapuje nás nejen svým tvůrčím záběrem, ale i experimentováním a objevováním nových výrazových prostředků.

 

Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_1Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_2Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_3Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_4Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_5Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_6Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_7Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_8Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_9Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_10Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_11Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_12Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_13Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_14Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_15Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_16Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_17Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_18Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_19Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_20Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_21Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_22Vernisáž výstavy Josefa Sasky SÍLA BARVY_23

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK