VÝTVARNÁ SOUTĚŽ

Výtvarná soutež k výstavě Dětský svět Gabriela Filcíka "Kdo bydlí v naší škole/školce?"

Soutěž je určena pro kolektivy dětí z prvního stupně ZŠ a v MŠ (mohou se zúčastnit i školní a mimoškolní kolektivy). Technika ani formát nejsou omezeny, čím zajímavější a originálnější zpracování tím lépe! Dílo by mělo být kolektivní a inspirováno ilustracemi Gabriela Filcíka z knížky pro děti s názvem ,,Kdo tu bydlí?“ od Noemi Zárubové. (tzn. průřez školou/školkou a kdo všechno tuto budovu obývá)

Soutěžní práce označte čitelně třídou, věkem, e-mailem a školou, která práci do soutěže zasílá (pokud se nejedná o mimoškolní kolektiv) a odešlete nejpozději do čtvrtka 30. 6. 2022 na adresu (Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Havlíčkovo nám. 18, 580 01 Havlíčkův Brod) nebo osobně odevzdejte na recepci galerie. Výsledky soutěže budou hodnoceny porotou složenou z odborných zaměstnanců galerie ve 3 věkových kategoriích (MŠ, 1.-2. a 3.-4. třída). První z každé věkové kategorie budou oceněni.


VÝSLEDKY SOUTEŽE

Výherci v jednotlivých kategoriích:

  • Kategorie Mateřské školy – MŠ Herálec – Horní třída
  • Kategorie 1.-2. třída Základní školy - ZŠ Konečná 2.A
  • Kategorie 3.-4. třída Základní školy – 1. místo - ZŠ Herálec 3. a 4. A
  • Kategorie 3.-4. třída Základní školy – 2. místo - ZŠ TGM Bystřice nad Pernštejnem, 4. B

Individuální ceny – Cena Galerie:

  • Kategorie 1.-2. třída Základní školy – Kateřina Šípová 7 let
  • Kategorie 3.-4. třída Základní školy – Poppy Smith 10 let
  • Kategorie 3.-4. třída Základní školy – Elena Marková 9 let

 

Díla jsou momentálně vystavena v rámci výstavy Gabriela Filcíka do 31.7. 2022.


 

filcik soutez

   

Výtvarná soutěž k letošnímu 150. výročí narození českého malíře Jaroslava Panušky

Soutěž je určena pro děti a mládež od 12 let (mohou se zúčastnit i školní a mimoškolní kolektivy). Technika, materiál a formát prací je libovolný, důležitá je přímá inspirace tvorbou Jaroslava Panušky, přičemž preferujeme jeho umělecky zásadnější tvorbu symbolistní.

Práce přijímáme ( i poštou) v sídle Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě (Havlíčkovo nám. 18) do 30. 6. 2022. Po vyhodnocení budou práce vystaveny v rámci komorní výstavy Díla měsíce v prostorách galerie a hmotně ohodnoceny.

Jaroslav Panuška

(3. 3. 1872 – 1. 8. 1958)

Jaroslav Panuška se narodil 3. března 1872 v Hořovicích a již od dětství tíhl ke kreslení. Po absolutoriu nižšího gymnázia byl v r. 1889 přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se stal jedním z nejznámějších žáků slavného krajináře prof. Julia Mařáka. Hodně cestoval po střední i jihovýchodní Evropě a kromě krajin realizoval i symbolistní obrazy plné pohádkových vizí, příšer a fantaskních postav. Na počátku nového století také ilustroval české pohádky a byl silně ovlivněn historií a archeologií – pod jeho štětcem vzniklo mnoho krajinných pohledů na české hrady a také mnoho obrazů se středověkou a pravěkou tématikou. Panuška se osobně zúčastnil i několika archeologických vykopávek.

Poprvé zdejší kraj, konkrétně Lipnici nad Sázavou, navštívil a maloval již v roce 1908. V roce 1921 se sem vrátil a přivedl sebou i spisovatele Jaroslava Haška, který zde již zůstal natrvalo. Roku 1923 zakoupil Panuška pozemek v Kochánově u Světlé nad Sázavou a postavil si zde srub s ateliérem. V roce 1926 se sem se svojí rodinou přestěhoval. Inspirovalo jej především zdejší malebné okolí, např. hrad Lipnice, vrch Melechov aj. Tato poslední krajinářská část jeho díla je velice rozsáhlá a na tuto tvorbu později také navázali jeho synové Vladislav a Jaroslav.


VÝSLEDKY SOUTĚŽE

Porota složená z odborných zaměstnanců galerie vyhodnotila zaslané práce k vyhlášené soutěži. Zasláno či přineseno bylo přes 100 prací z řad školních kolektivů, ZUŠ i jednotlivců. Kromě Havlíčkova Brodu se zúčastnily i děti z širšího okolí např. ze Světlé nad Sázavou, Ledče nad Sázavou, Golčova Jeníkova či Žďárska i Bystřicka.

Protože při zadávání soutěže nebyla určena speciální technika, sešlo se mnoho prací, které byly vytvořeny i neobvyklými prostředky – trojrozměrné práce v několika materiálech, kresba propisovací tužkou, počítačová grafika apod. Z tematických okruhů, kterým se Jaroslav Panuška ve svém obrovském díle věnoval, převažovala tématika symbolistní a dekadentní, věnující se především zobrazení nejrůznějších strašidel, bájných postav, tajuplných scén, částečně i pravěkých scenérií. Porota se tedy soustředila kromě vlastního výtvarného projevu a kvality jeho provedení zejména na to, aby výtvarná práce co nejvíce vyjadřovala atmosféru Panuškových děl.

Chtěli bychom zdůraznit, že některé práce byly výtvarně velmi zdařilé a co do výtvarné realizace i mnohdy lepší než vítězné, ale nedostÁly zadání ve smyslu výše uvedeného Panuškovského pojetí.

Dále jsme nebyli schopni vyhodnotit společně s ručně vytvořenými díly díla realizovaná prostřednictvím počítačové grafiky, vytvořili jsme tedy speciální kategorii – počítačová grafika.


Kategorie 12-15 let:

1. Kačka Houdková (ZUŠ J.V. Stamice HB)

2. Anna Moučková (ZŠ Nuselská)

3. Nikol Semerádová (Soukromá ZUŠ Nuselská)

Speciální cena galerie: Natálie Říkovská (ZŠ T.G. Masaryka Bystřice nad Pernštejnem)

 

Kategorie nad 15 let:

1. Eda Stejskal (pokud je Eda váš kamarád či žák (student) – prosíme ozvěte se na email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , u jeho díla nebyl žádný odkaz na kontakt)

2. Magdalena Vodičková

3. Monika Maliňáková (ZUŠ Světlá nad Sázavou – pobočka Golčův Jeníkov)

Speciální cena galerie: Anna Dvořáková (Gymnázium, SOŠ, VOŠ Ledeč nad Sázavou)

 

Kategorie počítačová grafika:

1. Jáchym Pytlík (ZUŠ Ledeč nad Sázavou)

2. Antonín Chvátal (ZUŠ Ledeč nad Sázavou)

3. Matěj Pelikán (ZUŠ Ledeč nad Sázavou)

Speciální cena galerie mimo kategorie za zaslanou práci pod 10 let věku (mimořádné výtvarné zpracování): Ester Pelikánová

 

Všem výhercům gratulujeme!

soutez panuska

 

CONTACT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod
Czech Republic

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

CONTACT US

WE ARE OPEN

open daily expect Monday 9.00–12.00 and 13.00–17.00

kraj vysocina    rada galerii      facebook      PODPORIL KV

{snippet kontejner_KONEC|}