VÝTVARNÁ SOUTĚŽ

Výtvarná soutěž k letošnímu 150. výročí narození českého malíře Jaroslava Panušky

Soutěž je určena pro děti a mládež od 12 let (mohou se zúčastnit i školní a mimoškolní kolektivy). Technika, materiál a formát prací je libovolný, důležitá je přímá inspirace tvorbou Jaroslava Panušky, přičemž preferujeme jeho umělecky zásadnější tvorbu symbolistní.

Práce přijímáme ( i poštou) v sídle Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě (Havlíčkovo nám. 18) do 30. 6. 2022. Po vyhodnocení budou práce vystaveny v rámci komorní výstavy Díla měsíce v prostorách galerie a hmotně ohodnoceny.

Jaroslav Panuška

(3. 3. 1872 – 1. 8. 1958)

Jaroslav Panuška se narodil 3. března 1872 v Hořovicích a již od dětství tíhl ke kreslení. Po absolutoriu nižšího gymnázia byl v r. 1889 přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se stal jedním z nejznámějších žáků slavného krajináře prof. Julia Mařáka. Hodně cestoval po střední i jihovýchodní Evropě a kromě krajin realizoval i symbolistní obrazy plné pohádkových vizí, příšer a fantaskních postav. Na počátku nového století také ilustroval české pohádky a byl silně ovlivněn historií a archeologií – pod jeho štětcem vzniklo mnoho krajinných pohledů na české hrady a také mnoho obrazů se středověkou a pravěkou tématikou. Panuška se osobně zúčastnil i několika archeologických vykopávek.

Poprvé zdejší kraj, konkrétně Lipnici nad Sázavou, navštívil a maloval již v roce 1908. V roce 1921 se sem vrátil a přivedl sebou i spisovatele Jaroslava Haška, který zde již zůstal natrvalo. Roku 1923 zakoupil Panuška pozemek v Kochánově u Světlé nad Sázavou a postavil si zde srub s ateliérem. V roce 1926 se sem se svojí rodinou přestěhoval. Inspirovalo jej především zdejší malebné okolí, např. hrad Lipnice, vrch Melechov aj. Tato poslední krajinářská část jeho díla je velice rozsáhlá a na tuto tvorbu později také navázali jeho synové Vladislav a Jaroslav.

 

soutez panuska

 Výtvarná soutež k výstavě Dětský svět Gabriela Filcíka "Kdo bydlí v naší škole/školce?"

Soutěž je určena pro kolektivy dětí z prvního stupně ZŠ a v MŠ (mohou se zúčastnit i školní a mimoškolní kolektivy). Technika ani formát nejsou omezeny, čím zajímavější a originálnější zpracování tím lépe! Dílo by mělo být kolektivní a inspirováno ilustracemi Gabriela Filcíka z knížky pro děti s názvem ,,Kdo tu bydlí?“ od Noemi Zárubové. (tzn. průřez školou/školkou a kdo všechno tuto budovu obývá)

Soutěžní práce označte čitelně třídou, věkem, e-mailem a školou, která práci do soutěže zasílá (pokud se nejedná o mimoškolní kolektiv) a odešlete nejpozději do čtvrtka 30. 6. 2022 na adresu (Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Havlíčkovo nám. 18, 580 01 Havlíčkův Brod) nebo osobně odevzdejte na recepci galerie. Výsledky soutěže budou hodnoceny porotou složenou z odborných zaměstnanců galerie ve 3 věkových kategoriích (MŠ, 1.-2. a 3.-4. třída). První z každé věkové kategorie budou oceněni.

 

filcik soutez

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod
Tschechische Republik

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTE MITARBEITERINNEN

ÖFFNUNGSZEITEN

Dienstag – Sonntag 9.00–12.00 und 13.00–17.00

kraj vysocina    rada galerii      facebook      PODPORIL KV

{snippet kontejner_KONEC|}