ZÁŘÍ 2021

 srpen2021

MIRKO HANÁK: Srny

1969, akvarel, papír

Dílo měsíce září je věnováno neprávem pozapomenutému ilustrátoru světové úrovně, Mirko Hanákovi, který by v letošním roce oslavil 100. výročí narození. Bohužel je s tímto rokem spojeno i druhé smutné výročí 50. let od jeho úmrtí. V naší sbírce se nacházejí pouze 4 díla od tohoto autora, jedná se o kresby s jeho typickou tématikou -  něžné zvířecí výjevy z lesa, luk a potoků jeho milovaných Jeseníků.

 

Mirko Hanák (1921–1971)

Narodil se v Turčianskom Sv. Martině v rodině českého ředitele zdejší pily a prázdniny trávíval na Moravě u prarodičů. Studoval uměleckou školu ve Zlíně, než byl totálně nasazen na práci v Německu. Po válce nastoupil na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze k prof. J. Novákovi a dojížděl za rodiči do Jeseníků, kam přesídlili. Přejížděl mezi Prahou a druhým atelierem v horách, kde objevil svou obrovskou lásku k přírodě, stal se dokonce aktivním myslivcem a pořídil si zde revír. Největším lovcem byl však štětcem a barvami. Záhy se stal velmi vyhledávaným a žádaným ilustrátorem dětských knih s dobrodružnou, přírodní a loveckou tématikou, přičemž nejznámějšími jsou asi knihy od jeho dvorního autora Jaromíra Tomečka (Lovy beze zbraní, Stříbrný lipan, aj), Karla Nového (Rybaříci na Modré zátoce), ze zahraničních např. Jacka Londona (Bílý tesák) aj.

Jeho přínosem pro české výtvarné umění poloviny 20. století je zejména využití čínské tušové malby, jeho typického vyjadřovacího prostředku, pro ilustraci knih a poetičnost celé jeho tvorby. Stihl získat několik významných světových ocenění (Moskva, Bologna).

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod
Tschechische Republik

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTE MITARBEITERINNEN

ÖFFNUNGSZEITEN

Dienstag – Sonntag 9.00–12.00 und 13.00–17.00

kraj vysocina    rada galerii      facebook      PODPORIL KV

{snippet kontejner_KONEC|}