Sprache auswählen

Oldřich Jelínek - OBRAZY

ZAMEK DUCHCOV vystava plakatA2

Společná výstava Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Galerie Giacomo ve Státním zámku Duchcov

Po více než 30-ti letech se opět do českých výstavních síní vrací dílo Oldřicha Jelínka, jednoho z nejtalentovanějších žáků Antonína Pelce. Dílo, které bychom s trochou nadsázky mohli označit jako nedílnou součást naší každodennosti až do zlomového roku 1981.

Jelínkovy kreslené vtipy, karikatury a ilustrace prosvětlovali šeď našeho života na stránkách téměř všech tehdejších českých prestižních časopisů nejen pro dospělé, ale i pro děti a mládež. Byl to on, kdo spolu s Adolfem Bornem, Kájou Saudkem, Jaroslavem Malákem nebo Jaroslavem Němečkem publikoval komiksy, do kterých se nebál vkládat západní náměty, cestovat po celém světě, seznamovat nás s technickými vymoženostmi západu, přibližovat nám neony ozářená města, jejichž ulice brázdí moderní auta a krásné ženy. Byl to on, kdo svými výtvarnými počiny boural železnou hranici, díky jeho kresbám jsme se alespoň na chvilku mohli stát součástí tohoto nám zapovězeného světa.

Dílčí výběr z této tvorby posledních čtyř desetiletí, která Oldřich Jelínek strávil v Mnichově, máte možnost shlédnout nyní zde v Duchcově a můžete se sami přesvědčit, že jeho obrazy stále odráží jeho charakteristický smysl pro humor, jemnou ironii, karikaturní nadsázku až sarkazmus. Jeho rukopis zůstává nezaměnitelný, vyniká bravurní kresbou, specifickým nadhledem, zachovává atmosféru příběhu a také námětové rozpětí je široké.

Je mi velkou ctí, že jsem se mohla s panem Jelínkem osobně poznat a podstatnou část jeho volné tvorby, kterou v letech 2016-7 věnoval do sbírek Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, uchovávat a spravovat pro budoucí generace nejen jako výpověď o jeho tvůrčím talentu, ale i životním příběhu výjimečného člověka a šířením povědomí o něm a jeho tvorbě především mezi mladou generací alespoň dílčí měrou přispět k nápravě jedné z velkých křivd minulosti.

 

VÝSTAVA PROBÍHÁ V GALERII GIACOMO VE STÁTNÍM ZÁMKU DUCHCOV

 

Vernisáž výstavy Oldřich Jelínek Obrazy_1Vernisáž výstavy Oldřich Jelínek Obrazy_2Vernisáž výstavy Oldřich Jelínek Obrazy_3Vernisáž výstavy Oldřich Jelínek Obrazy_4

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod
Tschechische Republik

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTE MITARBEITERINNEN

ÖFFNUNGSZEITEN

Dienstag – Sonntag 9.00–12.00 und 13.00–17.00

kraj vysocina    rada galerii      facebook      PODPORIL KV