Hana Rysová: Zastavený čas

Rysova01

Od 16. 12. 2016 do 29. 1. 2017 se ve výstavních prostorách galerie představí dobříšská rodačka Hana Rysová retrospektivním výběrem ze své fotografické tvorby.
Hana Rysová svými fotoaparáty od roku 1964 zaznamenává místa a okamžiky, které potkává. Zachycuje lidi, krajinu, nebe, či detaily jako solitéry. Dokáže odhalit jedinečné ve všedním, i na smetišti nebo v zapomenutých zarostlých koutech. Možná právě díky tomu jí bylo dopřáno setkat se s mnoha významnými osobnostmi i posvátnými místy. Fotografovala např. Václava Havla na Hradě a J. S. Dalajlamu, jak si hraje s ježkem v kleci. Navštívila Jeruzalém, Betlém, Řím i Stonehenge a kamenné svatyně na Orknejích, francouzské katedrály i buddhistické kláštery v Indii. Na všech místech vytvářela momentky, které zachycují zastavený čas.
Žije v domě na Malé Straně, kde donedávna stál ateliér Josefa Sudka. Vystudovala výtvarnou fotografii u profesora Šmoka. Je známá jako fotoreportérka Rock and Popu, ale těžiště její práce spočívá ve volné fotografii. Spolupracovala s klasikem české fotografie Karlem Plickou, Tomášem Halíkem, geologem Václavem Cílkem, sochařem Mojmírem Preclíkem nebo s písničkářem Janem Burianem.

Od roku 1974 uspořádala více než tři desítky samostatných výstav. Její fotografie jsou působivé, ale velmi nenápadným způsobem, pomáhají i utišit duši a vytvořit prostor pro nazírání do nás samotných. Autorka sice zná krásu a náladu věcí, ale ta pro ni není na prvním místě. Spoušť fotoaparátu zmáčkne v okamžiku, kdy pocítí nějakou hlubokou spřízněnost – ne s tím, co vidí, ale s tím, co ji obklopuje.

Na výstavě v havlíčkobrodské galerii bude prezentován výběr z její celoživotní tvorby a budou zde zastoupeny i fotografie z Reynkova Petrkova.

FOTOGALERIE

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     instagram 

ICOM PRAGUE 2022 logo jeden radek CMYK color    PODPORIL KV   

 

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}