Zvolte jazyk

Jaroslav Šerých, grafika

Od poloviny února až do konce března jsou prostory havlíčkobrodské galerie vyhrazeny dílům zdejšího rodáka pana Jaroslava Šerých, který v roce 2008 oslaví významné životní jubileum. Na letošní výstavě bude představena mistrova grafická tvorba a to ze sbírky havlíčkobrodské galerie a z archivu autora. Přijďte i Vy obdivovat neobyčejné grafické listy plné výrazných barev a symboliky odkazující především ke křesťanským námětům. Jsou nabity energií, o kterou se s vnímavým divákem rády podělí.

Od poloviny února až do konce března jsou prostory havlíčkobrodské galerie vyhrazeny dílům zdejšího rodáka pana Jaroslava Šerých, který v roce 2008 oslaví významné životní jubileum. Na letošní výstavě bude představena mistrova grafická tvorba a to ze sbírky havlíčkobrodské galerie a z archivu autora. Přijďte i Vy obdivovat neobyčejné grafické listy plné výrazných barev a symboliky odkazující především ke křesťanským námětům. Jsou nabity energií, o kterou se s vnímavým divákem rády podělí.
Jaroslav Šerých, Lyrický list, 1983, litografie, z archivu autora
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
srdečně zve Vás a Vaše přátele na zahájení výstavy

Jaroslav Šerých, grafika

ve čtvrtek 14. února 2008 v 17:00 hodin.
Výstavu zahájí PhDr. Ivan Neumann, ředitel Českého muzea výtvarných umění v Praze.
Na loutnu zahraje Jindřich Macek. Zazní ukázky z francouzské a italské renesanční hudby.

Výstava byla prodloužena do 3. dubna 2008.

Pan Jaroslav Šerých se narodil 27. února roku 1928 v Havlíčkově Brodě. Dnes žije
a pracuje v Praze. Věnuje se především malbě, grafice a ilustraci.

Po druhé světové válce studoval nejdříve na Střední výtvarné škole v Turnově a Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou (prof. Vorlíček a prof. Kirchner), poté, až do začátku šedesátých let, na Akademii výtvarných umění v Praze (prof. Rada (malba), prof. Pukl (grafika) a prof. Silovský).
Ilustroval více jak sedmdesát knižních titulů pro naše i zahraniční nakladatele. Od roku 1963 uspořádal více než devadesát samostatných výstav v předních českých galeriích i v zahraničí. Od roku 1957 se zúčastnil více jak dvou set kolektivních výstav doma i v zahraničí a získal na sedmnáct významných ocenění.
Je členem SČVU Hollar, skupiny M57 a členem Umělecké besedy v Praze.

Souběžne s havlíčkobrodskou výstavou probíhá v Českém muzeu výtvarných umění v Praze (http://www.cmvu.cz/cz1516e4/jaroslav-serych-retrospektiva/) retrospektiva Jaroslava Šerých s názvem Záznamy úžasu. K vidění bude od 13.3. do 11.5. 2008.

Jaroslav Šerých, Lyrický list, 1983, litografie, z archivu autoraJaroslav Šerých, z cyklu ilustrací pro bibliofilii "Zápisy z prodlení u kříže", 1990Jaroslav Šerých, Oslavený, 1986, litografie, z archivu autoravernisáž: Hana Nováková, ředitelka galerie; Jaroslav Šerých a Ivan Neumann, ředitel ČMVUJindřich Macek se svou novou loutnouúvodní slovo na vernisáži: PhDr. Ivan Neumannvernisáž byla hojně navštívena...vernisáž byla hojně navštívena...vernisáž byla hojně navštívena...vernisáž byla hojně navštívena...z vernisážez vernisážez vernisážez vernisážez vernisážez vernisážepozvánka na vernisáž výstavy Záznamy úžasu v ČMVU v Praze

vernisáž pozvánka na vernisáž

loutnista Jindřich Macek J. Macek představuje svou novou loutnu

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě v souvislosti s výstavou vydala velký nástěnný kalendář na rok 2008 s ilustracemi Jaroslava Šerých k japonským pohádkám. Jedná se o výběr třinácti okouzlujících grafických listů, které mistr vytvořil začátkem 70. let 20. století.
Kalendář je k dostání v havlíčkobrodské galerii za 50,- Kč.


Sám autor se k těmto ilustracím vyjádřil následovně:

„Do nakladatelství Artia mne v počátku sedmdesátých let doporučila doktorka Anna Masaryková. Znala mou práci z grafické sbírky Národní galerie a věděla, že mám hluboký vztah k malířské kultuře Východu. Když hledali ilustrátora pohádek z Japonska, byl jsem vybrán ke konkurzu. Ukázky hodnotili různí vydavatelé, například západoněmecký Dausien, londýnský Hamlyn a francouzský nakladatel Grund. Pracoval jsem volně podle svých představ, malířsky, protože jsem především malíř, vázal jsem se jen velkou japonskou kulturou a zákonitostmi japonského výtvarného vyjadřování.
Mou snahou bylo dosáhnout maxima kvality a také výtvarná redakce Artie měla silnou vůli exportovat do světa knihy s maximálně poetickým výtvarným poselstvím.
Šéfredaktor londýnského nakladatelství Hamlyn měl přání se před začátkem práce se mnou sejít. Měl připomínky, ilustrace se mu zdály být moc poetické – „Pane Šerých, my své knihy neprodáváme jen v knihkupectvích, jak vy jste zvyklí, ale v obchodních domech se zbožím všeho druhu a také v trafikách a ve stáncích na nádraží, zkrátka, pro nás je kniha byznys.“ Znal jsem jejich produkci a ilustrační materiál ostatních největších nakladatelství světa z veletrhu dětské knihy v Bologni a mnohdy mně připadal až lascivní. O práci na japonských pohádkách jsem velmi stál, ale nedokázal bych se podřídit vkusu a tendencím nakladatele, s kterým bych nesouhlasil. Silně jsem riskoval: „Víte pane redaktore, česká kniha má velkou výtvarnou tradici, je principiálně estetická, naši kupující dědečkové, babičky, maminky a tatínkové její kulturu vnímají, jsou na ni generačně navyklí a tak bych si dovolil poznamenat, že i vy budete muset estetiku knihy přijmout.“ Měl jsem připraveny obrázky japonské krajiny, ve které nebyly figury, jen rozkvetlý strom, ale také obrázek sedících Japoneček s čajovým zátiším. Zástupce Hamlynu nakonec přikývnul. Dobře udělal, kniha vycházela po mnoho let v mnoha jazykových mutacích a v mnohatisícových nákladech. Textově ji připravili japanisté Miroslav Novák a Zlata Černá.
Pro Artii jsem ilustroval pak i další tituly. Knihy s mými obrázky šly sice do celého světa, ale české děti poznaly jen dva tituly, japonské pohádky pod názvem Prodaný sen a čínskou pohádku Dcera dračího krále, obě vydalo nakladatelství Albatros. Za ilustrace jsem obdržel mnoho cen.“
 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK