Zvolte jazyk

Pavel Šticha - Fotografie

Celé září budou prostory havlíčkobrodské galerie výtvarného umění věnovány fotografické tvorbě pana Pavla Štichy. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. srpna 2007 v 16 hodin. Hudební doprovod: Šárka Kamarádová (zpěv) a Jaroslava Kuncířová (klávesy) Výstava je pořádána pod záštitou Velvyslanectví České republiky v Německu, se sídlem v Berlíně.

Celé září budou prostory havlíčkobrodské galerie výtvarného umění věnovány fotografické tvorbě pana Pavla Štichy.
Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. srpna 2007 v 16 hodin.
Hudební doprovod: Šárka Kamarádová (zpěv) a Jaroslava Kuncířová (klávesy)
Výstava je pořádána pod záštitou Velvyslanectví České republiky v Německu, se sídlem v Berlíně.
Kaktus-člověk, z cyklu fotografií Sonorská poušť
Fotograf Pavel Šticha se narodil v roce 1942 v Poděbradech. Svou profesní kariéru začal jako fotoreportér v pražských novinách Svoboda, avšak v roce 1968 přesídlil do Berlína, kde žije a pracuje dosud.
V německé metropoli začal už v šedesátých letech úspěšně spolupracovat s tamními časopisy a magazíny. Navíc fotografoval i pro různé cestovní kanceláře a také pro světové fotografické agentury. Měl tak možnost procestovat více než 50 zemí světa, v nichž sbíral další podněty pro svou tvorbu.

Na jeho fotografických momentkách naleznete nejrůznější náměty. Vidí svět kolem sebe často s humornou nadsázkou a je připraven se o své zážitky s divákem podělit. Zajímá jej politika, sport, kulturní dění i obyčejná lidská témata. Spolu s textovým doprovodem zpracoval cykly s názvy jako: Úspěch není žádná náhoda (Erfolg ist kein Zufall), Jsem obyvatel Berlína – jsem optimista (Ich bin ein Berliner – ich bin Optimist) nebo Lidskost v nelidské době (Menschlichkeit in unmenschlicher Zeit) a další.

Na začátku devadesátých let minulého století se prosadil i jako nakladatel se svým vydavatelstvím „Die Edition P. & P. Sticha, Berlin“. Vydává jak fotografické publikace, tak i pohlednice, kalendáře.

Své fotografie často vystavoval v prestižních výstavních síních po celém světě a je zastoupen v mnoha veřejných i soukromých sbírkách. Je členem Deutsche Gesellschaft für Photografie (Německé fotografické společnosti). Za svou tvorbu byl mnohokrát oceněn.

Herečka a fotografka Gina Lollobrigida o jeho fotografiích prohlásila „Některé Tvé černobílé fotografie jsou mnohdy krásně barevné.“

Kaktus-člověk, z cyklu fotografií Sonorská poušťJezero Neuer See, Berlín, Německo, 1973pláž Kaanapali, Maui, HavajAkaba, Rudé moře, Jordánsko, 1975Pavel Šticha při fotografování kaktusů Saguaro v poušti Sonoraz vernisáže; zprava: Pavel Šticha, Hana Nováková (ředitelka GVU), Jaroslava Kuncířová, Šárka Kamarádováz vernisáže; Pavel Šticha vypráví o své "cestě" do havlíčkobrodské galeriez vernisáže; hostéz vernisážez vernisáže; manželé Svobodovi, jejichž živé kaktusy jsou součástí expozice fotografiíz vernisážez vernisážez vernisážez vernisážez vernisáže

Králové pouště - kaktusy Saguaro Králové pouště - kaktusy Saguaro

V havlíčkobrodské galerii se pan Šticha představí dvěma cykly černobílých fotografií. První z nich s názvem „Sonorská poušť“ zachycuje symboly amerického Západu - obrovské kaktusy Saguaro v jejich přirozeném prostředí, tedy v nejsušším a zároveň nejteplejším místě amerického kontinentu, v Sonorské poušti. Tito velikáni, dožívající se mnoha set let, upoutaly pozornost fotografa svými rozmanitými tvary, které zachycuje na svých snímcích a následně
s humornou nadsázkou komentuje.
Expozici fotografií kaktusů Saguaro pro zpestření doplní živé kaktusy ze „sbírky“ havlíčkobrodského kaktusáře, pana MUDr. Jiřího Svobody.

Druhý cyklus pak zahrnuje fotografické momentky z celého světa. Štichovy velkoformátové černobílé fotografie nás tak z Evropy (Praha, Berlín, Londýn,...) zavedou nejen do Ameriky (New York, Mexiko, San Francisco,...), ale i na exotická místa jako například na Srí Lanku nebo do Jordánska.

Přijďte i Vy žasnout nad situacemi, které se Pavlovi Štichovi podařilo na fotografický materiál zachytit.

Mgr. Hana Venzhöferová
 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK