Zvolte jazyk

Jaroslav Válek: grafika, objekty

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě pro své návštěvníky připravila pro letošní léto už druhou výstavu, jejíž vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 19. července v 16:30 hodin.

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě pro své návštěvníky připravila pro letošní léto už druhou výstavu, jejíž vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 19. července v 16:30 hodin.
Jaroslav Válek, Příběhy archeologie - lopata; 40 cm, ocel
V galerii bude svá díla představovat výtvarník Jaroslav Válek (*1954). Tento rodák z Uherského Hradiště, který se volné tvorbě věnuje již od začátku 80. let 20. století, má svou dílnu ve Veselí nad Moravou. Vznikají v ní velmi zajímavé, invenční a navíc i výborně řemeslně provedené práce. Jedná se o kované a tepané plastiky, většinou z nerezové oceli; objekty z deformovaných nerezových plechů, ale i překrásné papírové slepotisky. Zkrátka, všem věcem, které opouští jeho ateliér, je společným jmenovatelem kov a práce s ním – a to i u zmiňovaných slepotisků, protože i pro ně je třeba vytvořit nejdříve kovové matrice.
Pan Válek navíc vytváří i drobné práce (náušnice, náramky, kovové misky atd.), které se nachází na samé hranici užitého umění a volné tvorby. Ani o tyto věci nebudou diváci ochuzeni. Navíc, po dohodě s autorem je velkou většinu právě těchto drobných prací možné i zakoupit.
Jaroslav Válek, kterého svou tvorbou velice ovlivnil český sochař Karel Nepraš, rád experimentuje. K dekorování povrchu svých plastik a objektů používá speciální techniku hloubkového leptu („kavitace“). Ta napovídá, že jej zajímá také grafika. Kovové leptané matrice mu ale neslouží pouze k tištění. Využívá je i dále. Vytváří z nich například objekty ve tvaru lopat, které svým zajímavým dekorem dostávají nový význam.

Přijďte se tedy podívat na to, co všechno dokáže Jaroslav Válek udělat z kovu. Věříme, že budete příjemně překvapeni a potěšeni zároveň.
Výstavu úvodním slovem při vernisáži zahájí ředitel Horácké galerie v Novém Městě na Moravě PhDr. Josef Chalupa. Výstava potrvá do 26. srpna.

Mgr. Hana Venzhöferová

Jaroslav Válek, Příběhy archeologie - lopata; 40 cm, ocelJaroslav Válek, Nosorožec; 45 cm, ocelJaroslav Válek, Sv. Jiří; 45 cm, ocel a mosazJaroslav Válek, Torzo v krajkoví; 50 cm, ocelJaroslav Válek (návrh Karel Nepraš), Není to hezké, ale je to dobré proti nafackování; 20 cm, ocel

Pozvánka na vernisáž Jaroslava Válka

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK