Zvolte jazyk

Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty Baránkové

 

JAMBOR

28. dubna se v havlíčkobrodské galerii otevře výstava z tvorby brněnské výtvarnice Vlasty Baránkové, kterou známe především jako autorku ilustrací pro děti. Ale záběr její tvorby je podstatně širší. Svoji výtvarnou cestu začala po absolutoriu SUPŠ Brno vývojem a užitím hraček, drobných uměleckých předmětů a divadelních loutek. Tuto oblast však opustila a začala se věnovat volné grafice a malovat rozměrná plátna. V 70. letech 20. století se věnovala i grafickému designu, výstavní grafice a typografické úpravě časopisů i knih. Svoji širokou výtvarnou všestrannost prokázala také v oblasti multimédií. Ve Filmových ateliérech Zlín pracovala na sedmidílném animovaném seriálu pro státní slovenskou televizi, v roce 1993 výtvarně zpracovala patnáctidílný seriál večerníčků pro Anifilm Rychetský a Via Lucis Praha. Výtvarně se podílela na tvorbě třináctidílného kresleného seriálu večerníčků o Lískulce pro státní českou televizi – Studio Bratři v triku Barandov. Poté následovala výtvarná spolupráce na seriálu večerníčků od autorky Markéty Zinnerové pod názvem Čtyři uši na mezi.
Od 90. let 20. století se těžištěm její tvorby staly knižní ilustrace. Výčet ilustrovaných knih čítá hodně přes sto titulů. V dalších letech pak téměř pravidelně střídala práci na knížkách s volnou tvorbou. Posledních dvacet let se věnuje převážně tvorbě pro děti. Své dětské knížky se snaží koncipovat tak, aby byly přitažlivé pro malé čtenáře a správným směrem posouvaly jejich estetické cítění, ale aby zároveň zaujaly i jejich rodiče, kteří je v knihkupectvích vybírají. Tyto knihy mnohdy sama také graficky upravuje. Její ilustrace charakterizuje vedle dokonalého technického zpracování nápaditost, kultivovanost, fantazie, poetičnost, laskavost, určitá dávka tajemna, ale i humoru.

Vlasta Baránková svoji knižní tvorbu prezentovala na desítkách výstav v České republice
a v zahraničí, zmiňme alespoň Francii, Japonsko, Itálii, Německo, Polsko, Belgii, Jižní Koreu, Rakousko a Jugoslávii. Získala také řadu tuzemských a zahraničních ocenění a její práce jsou zastoupeny v mnoha českých galerijních a soukromých sbírkách.

Po velké výstavě v naší galerii před dvaceti lety věnované její ilustrátorské práci nyní představíme její širší výtvarný záběr. Vedle četně zastoupené ilustrační tvorby se můžete těšit i na ukázky z její grafické a malířské volné tvorby.

Vernisáž výstavy Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty BaránkovéVernisáž výstavy Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty BaránkovéVernisáž výstavy Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty BaránkovéVernisáž výstavy Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty BaránkovéVernisáž výstavy Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty BaránkovéVernisáž výstavy Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty BaránkovéVernisáž výstavy Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty BaránkovéVernisáž výstavy Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty BaránkovéPohled od výstavy Svět fantazie smutku i radosti Vlasty Baránkové
 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK