Zvolte jazyk

RYTÍŘ A KRÁSNÁ PANÍ výtvarná tvorba manželů Karla a Emilie Tomanových

Sekora

 

Výstava grafických a ilustračních prací výtvarné manželské dvojice Karla a Emilie Tomanových z galerijních sbírek Vás přenese do dvou odlišných romantických světů. Protne se tu mužský princip v podobě dobrodružné ilustrace a barevných vojenských uniforem v grafikách a kresbách Karla Tomana se světem plným snové romantiky, jemnosti a mýtických prvků v grafických listech jeho ženy Emilie Tomanové.

Název výstavy evokuje přezdívku Karla Tomana, „Rytíř“, kterou obdržel od svých přátel již na Akademii. Oba manželé byli též celý život členy grafického sdružení SČUG Hollar. Zatímco Emilie Tomanová zůstala věrna volné grafice, zejména leptu a suché jehle ve větších formátech, Karel Toman se našel v dobrodružné realistické ilustraci v duchu Gustava Kruma či Zdeňka Buriana a dále ve vojenské historii, jíž výtvarně zpracoval v různých formách pro odborné i laické publikace. V podobném duchu maloval i surrealisticky zpracované postavy ze starých kramářských písní či commedie dell arte. Z grafických technik se mu stala doménou barevná litografie.

 

Karel Toman, Loupeživí rytíři, 1978Karel Toman, MefistofelesKarel Toman, Na staré vrbě, 1978Karel Toman, Noční kašparKarel Toman, Jízdní granátník, 1973Emilie Tomanová, Černý jezdec, 1969Emilie Tomanová, Pocta Koperníkovi, přelom 60. a 70. let 20. stoletíEmilie Tomanová, Tristan a Isolda, 1972Emilie Tomanová, Zahrada, přelom 70. a 80. let 20. stoletíEmilie Tomanová, Ráj, 1972Rytíř a krásná paní - pohled do výstavy_1Rytíř a krásná paní - pohled do výstavy_2Rytíř a krásná paní - pohled do výstavy_3Rytíř a krásná paní - pohled do výstavy_4Rytíř a krásná paní - pohled do výstavy_5
 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK