Zvolte jazyk

„…plivni si stokrát do moře, ono se nezpění“ poetické dílo Karla Havlíčka Borovského v ilustracích

 

josef lada 20210511 1270552159 

A svět je pořád stejný,
lidé ho nezmění.
Plivni si stokrát do moře,
ono se nezpění.

(K.H.B.- Křest sv. Vladimíra, zpěv V.)

V letošním roce, kdy si připomínáme 200. leté výročí narození Karla Havlíčka Borovského, jsme věnovali celou naši stálou expozici ilustracím k poetickým dílům tohoto velikána české kultury.

Poetické dílo Karla Havlíčka vychází s ilustračním doprovodem již téměř 130 let. Za tu dobu jej ilustrovalo nespočet českých výtvarníků, významných malířů a ilustrátorů z několika generací, například Mikoláš Aleš, Vojtěch Preissig, Karel Stroff, František Bidlo, Věnceslav Černý, Adolf Hoffmeister, Josef Lada, Ota Janeček, Adolf Born, Jiří Šalamoun a mnozí další.

Satirická nota Havlíčkových textů se pak stala i nosným výtvarným prvkem mnoha z těchto ilustrátorských projevů. Výběr originálů z těchto ilustrací k notoricky známým dílům, jako jsou Křest sv. Vladimíra, Král Lávra, Tyrolské elegie, Obrazy z Rus, Epigramy pak přinášíme v této výstavě. Většina z vystavených děl pochází přímo z naší ilustrační sbírky, z čehož je velmi cenný ilustrační soubor Josefa Lady ke všem výše uvedeným knihám, který Lada realizoval pro nakladatelství Jiřího Chvojky v Havlíčkově Brodě ve 40. letech 20. století.

 

 

Josef LadaCyril BoudaTyrolské elegieTyrolské elegieJosef Lada, Tyrolské elegie (Karel Havlíček Borovský)Josef Lada, Tyrolské elegieKarel Stroff, Tyrolské elegieKarel Stroff, Tyrolské elegieCyril Bouda, Tyrolské elegieZdeněk Kratochvíl, Tyrolské elegiePohled do stálé expozice k 200. výročí narození KHB_1Pohled do stálé expozice k 200. výročí narození KHB_2Pohled do stálé expozice k 200. výročí narození KHB_3Pohled do stálé expozice k 200. výročí narození KHB_4Pohled do stálé expozice k 200. výročí narození KHB_5Pohled do stálé expozice k 200. výročí narození KHB_6Pohled do stálé expozice k 200. výročí narození KHB_7Pohled do stálé expozice k 200. výročí narození KHB_1Pohled do stálé expozice k 200. výročí narození KHB_2Pohled do stálé expozice k 200. výročí narození KHB_3

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK