Zvolte jazyk

Cyklus on-line výstav „Z nových akvizic“ - Nové ilustrace ve sbírkách

L4104 Franta web

 

On-line výstava
Cyklus on-line výstav „Z nových akvizic“

Nové ilustrace ve sbírkách

 

Vážení a milí příznivci naší galerie. Pokračujeme v cyklu on-line výstav z nových akvizic. Jak jsme již psali v minulých týdnech je ve všech tuzemských galeriích častým zvykem připravovat jednou za čas výstavu, která bude návštěvníkům prezentovat přírůstky do sbírek Vzhledem k současné situaci takovouto výstavu nemůžeme zrealizovat, ale určitě bychom se rádi pochlubili s novými akvizicemi či dary, kterými byly obohaceny naše sbírky v posledních několika letech. S ohledem na naši sbírkotvornou specializaci na československou ilustraci jsem jako téma třetí výstavy tohoto cyklu vybrala ilustrační soubory, které obohatily naši sbírku darem v letech 2019 a 2020.

1. Jako první představujeme dar dvou kompletních knižních souborů originálů ilustrací od málo známého českého ilustrátora a grafika Jindřicha Nováka. Jedná se o ilustrace k leporelu pro děti o dopravních prostředcích s názvem „Odvezme sa odvezme“, realizovaných technikou kresby temperou a pastelem na kartonu. Druhým knižním souborem od tohoto autora je kompletní soubor originálů ilustrací ke knize Franty Sauera: Pašeráci, realizovaných technikou kresby uhlem, fixem a koláží na papír. Jindřich Novák (1923 – 2011) byl český grafik, absolvent Rotterovy školy propagační grafiky, kterou se i po roce 1945 živil, realizoval plakáty, reklamní materiály apod. Od r. 1951 byl členem Svazu českých výtvarných umělců. Ve volné tvorbě rozvíjel především drobnou grafiku, ex-libris, novoročenky formou skvěle zvládnutých grafických technik – linorytu, litografie, suché jehly apod. Ilustroval knihy pro děti pro nakladatelství Albatros, Mladé letá i Artia. V jeho tvorbě se odrážel smysl pro humor a ironii.

2. Druhým velkolepým darem, souborem nejrůznějších ilustrací i přípravných kreseb a materiálů k tvorbě, je dílo paní Haliny Weissové, jež v malé části mohli naši příznivci shlédnout na její výstavě s názvem Srdečné pozdravy ze Švýcar v prosinci 2019 v naší galerii. Protože autorka byla profesí animátorkou a tvůrkyní animovaných filmů, obsahuje toto dílo velké množství storyboardů, přípravných kreseb, rozkresů scén, vlastních ilustrací na ultrafánu, koláží k příběhům pro děti, pohádkám, reklamám apod. Z díla jsme vybrali následující ukázky. Halina Weissová (1929 – 2015) byla vynikající českou animátorkou, která pracovala ve studiu animovaného filmu Bratři v triku. Od r. 1959 zde pracovala pro Gene Deitche, amerického režiséra, jenž zde realizoval pro americkou společnost Rembrandt Films krátké animované filmy a seriály, např. Munro, The Tom and Jerry, Nudnik apod. Za film Munro získali dokonce v r. 1961 nejvyšší filmové ocenění – Oscara. V roce 1968 odjela Halina Weissová animovat do Mnichova, kde ji překvapily události 21. Srpna a ona se do Československa již nevrátila. Její předchozí práce jí po emigraci do Švýcarska otevřela možnost spolupráce s různými reklamními agenturami, realizovala také krátké filmy pro zdejší televizní stanice apod. Později působila jako svobodná výtvarnice.

3. Třetím souborem je opět dar, jedná se o ojedinělý soubor dobrodružných ilustrací k literatuře sci-fi, který nám dosud v našich sbírkách citelně chyběl. Autorem tohoto souboru je opět veřejnosti málo známý ilustrátor a komiksový kreslíř Miloslav Havlíček (1933). Narodil se v Praze a po absolutoriu Vyšší školy uměleckého průmyslu nastoupil jako výtvarný redaktor do nakladatelství Naše vojsko, s nímž spojil svůj profesní život. Ilustrace pro dospělé na přelomu 60. a 70. let vyměnil za ilustrace pro děti a mládež. Svou pohotovou kresbou se smyslem pro detail vystihl dokonale realitu v odborných periodicích jako Letectví a kosmonautika, Radar, Signál, tak také v dobrodružných a sci-fi příbězích vycházejících v oblíbených časopisech Abc mladých techniků a přírodovědců, Sedmičce pionýrů, Pionýrské stezce či Ohníčku. Na jeho kresbách vyrostla celá generace dnešních „Husákových dětí“.

4. Čtvrtým souborem je šest ilustrací Zdeňka Mézla k českým a bulharským pohádkám realizovaných technikou barevného dřevorytu. Zdeněk Mézl (1934 – 2016) byl český grafik a ilustrátor, autor specifického a lehce rozpoznatelného stylu. Vdechl nový náboj staré grafické technice barevného dřevorytu, které zůstal už od počátku 60. let věrný. Ve volné tvorbě uplatňoval osobitý humor a ironii a dle tohoto založení realizoval i ilustrace k literárním dílům. Při práci využíval především hruškového a zimostrázového dřeva.

 

Jindřich Novák - soubor ilustrací ke knize Franty Sauera: PašeráciJindřich Novák - soubor ilustrací ke knize Franty Sauera: PašeráciJindřich Novák - soubor ilustrací ke knize Franty Sauera: PašeráciJindřich Novák - soubor ilustrací ke knize Franty Sauera: PašeráciJindřich Novák - soubor ilustrací ke knize Franty Sauera: PašeráciJindřich Novák - soubor ilustrací ke knize Franty Sauera: PašeráciJindřich Novák - soubor ilustrací ke knize Franty Sauera: PašeráciJindřich Novák - soubor ilustrací ke knize Franty Sauera: PašeráciJindřich Novák - soubor ilustrací ke knize Franty Sauera: PašeráciHalina Weissová - soubor nejrůznějších ilustrací i přípravných kreseb a materiálů k tvorběHalina Weissová - soubor nejrůznějších ilustrací i přípravných kreseb a materiálů k tvorběHalina Weissová - soubor nejrůznějších ilustrací i přípravných kreseb a materiálů k tvorběHalina Weissová - soubor nejrůznějších ilustrací i přípravných kreseb a materiálů k tvorběHalina Weissová - soubor nejrůznějších ilustrací i přípravných kreseb a materiálů k tvorběHalina Weissová - soubor nejrůznějších ilustrací i přípravných kreseb a materiálů k tvorběMiloslav Havlíček - soubor dobrodružných ilustrací k literatuře sci-fiMiloslav Havlíček - soubor dobrodružných ilustrací k literatuře sci-fiMiloslav Havlíček - soubor dobrodružných ilustrací k literatuře sci-fiMiloslav Havlíček - soubor dobrodružných ilustrací k literatuře sci-fiMiloslav Havlíček - soubor dobrodružných ilustrací k literatuře sci-fiMiloslav Havlíček - soubor dobrodružných ilustrací k literatuře sci-fiZdeněk Mézl - soubor ilustrací k českým a bulharským pohádkám realizovaných technikou barevného dřevorytuZdeněk Mézl - soubor ilustrací k českým a bulharským pohádkám realizovaných technikou barevného dřevorytuZdeněk Mézl - soubor ilustrací k českým a bulharským pohádkám realizovaných technikou barevného dřevorytuZdeněk Mézl - soubor ilustrací k českým a bulharským pohádkám realizovaných technikou barevného dřevorytuZdeněk Mézl - soubor ilustrací k českým a bulharským pohádkám realizovaných technikou barevného dřevorytuZdeněk Mézl - soubor ilustrací k českým a bulharským pohádkám realizovaných technikou barevného dřevorytu
 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK