Dvojité výročí Fjodora Michajloviče Dostojevského a ilustrace k jeho dílům v naší sbírce - online výstava

L4104 Franta web

 

On-line výstava
Dvojité výročí Fjodora Michajloviče Dostojevského a ilustrace k jeho dílům v naší sbírce

 

Tato on-line výstava pokračuje v představování naší ilustrační sbírky čítající v současné době na čtyři a půl tisíce originálů českých ilustrací. V letošním roce si připomínáme významná výročí jednoho z největších světových spisovatelů, představitele ruského realismu a zároveň i průkopníka moderního psychologického románu Fjodora Michajloviče Dostojevského (1821 – 1881). Narodil se před 200 lety v Moskvě a své těžké a složité životní osudy bohatě využil ve své literární tvorbě – trest smrti za politickou činnost zmírněný na vězení a následné nucené práce na Sibiři, epilepsie, hráčská závislost apod. Vznikly tak romány a novely jako hluboké psychologické sondy do nitra člověka jeho současnosti. V našich sbírkách se nachází pět ilustračních souborů k Dostojevského románům od čtyř českých výtvarníků.

Prvním souborem je lyrická novela z roku 1848 z petrohradského prostředí Bílé noci. Ilustrace k této knize zpracoval technikou kresby tužkou na papír jeden z největších českých malířů 20. století, Jan Zrzavý (1890 – 1977), rodák z Vadína nedaleko Havlíčkova Brodu. Jemné lyrické kresby měkkou tužkou působí na tónovaném papíře vzdušně, lehce, jakoby autor udělal po přečtení textu jenom lehké náčrty.

Druhý soubor přestavuje ilustrace k románu Uražení a ponížení realizované formou grafické techniky suché jehly na ručním papíře od dalšího velikána české malby a grafiky poloviny 20. století a opět vysočinského rodáka, Jiřího Johna (1923 – 1972). Suchá jehla stejně tak jako kresba skvěle vyjadřovaly Johnův přístup k tvorbě, kterou představuje snoubení černé a bílé, světla a tmy, čehož v kresbě často dosahoval prostřednictvím šrafování.

Třetím a čtvrtým ilustračním souborem jsou originály ilustrátora Karla Teissiga (1925 – 2000). Tento přední český výtvarník druhé poloviny 20. století se kromě volné tvorby věnoval především ilustrační a plakátové tvorbě. Zde zaujal používáním ne právě běžných technik škrábané kresby do nitrolaku, domalovávané koláži či monotypu. Ilustrace, jak k titulu Výrostek tak i k dvojrománu Chudí lidé a Hráč, vznikly kombinovanou technikou škrábané kresby a malby tuší. Toto souborné vydání dvou Dostojevského románů připravilo nakladatelství Mladá fronta v roce 1974.

Posledním ilustrátorem, kterého v tomto textu připomenu je Karel Černý (1910-1960). Jedná se o návrh obálky románu Zločin a trest, který vyšel v roce 1958 v nakladatelství Svět sovětů. Tento vrcholný Dostojevského román, zjednodušeně popsaný jako psychologický záznam jednoho zločinu Černý pojal jako jednoduchou kresbu barevným pastelem doplněnou perem a tužkou. Karel Černý byl vynikající malíř, kreslíř a občasný ilustrátor, kterého již ve 40. letech 20. století nazval umělecký kritik Jindřich Chalupecký nejtalentovanějším autorem své generace.

 

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina    rada galerii     facebook      PODPORIL KV

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}