Babička Boženy Němcové

weissova halina web

 

BABIČKA
Boženy Němcové

U příležitosti letošního 200. výročí narození jedné z nejvýznamnějších českých spisovatelek vybíráme ze svých bohatých sbírkových fondů on-line expozici ilustrací ke generační knize Babička. Příběhy z venkovského života.

Dílo, v němž Němcová částečně čerpala ze svého dětství, jež si idylicky přibarvila, tvoří dvě části, jednou u nich je linka příběhová, druhou pak v ní obsažené střídání ročních dob a s ní spojený zemědělský rok s jeho tradicemi a zvyky. První vydání Babičky vyšlo v roce 1855 v Praze, avšak toto vydání neobsahovalo ilustrace. K prvnímu ilustrovanému vydání došlo až v roce 1888 a obsahovalo 16 vyobrazení od J. Vilíma. (viz Laiske Miroslav: Bibliografie B. Němcové, Praha, SPN 1962).

V současnosti existuje několik set různých vydání, z nichž můžeme prezentovat dva autory, jejichž ilustrace jsou zastoupeny v našich sbírkových fondech. Jedná se o vydání s ilustracemi Zdeňka Buriana, realizované nakladatelem Václavem Pavlíkem v roce 1940. Druhým autorem, jehož ilustrace k Babičce zde prezentujeme, je Petr Dillinger, jehož ilustrace zdobí vydání realizované nakladatelem Františkem Strnadem taktéž v roce 1940.

 

"Dávno, dávno již tomu, co jsem posledně se dívala do té milé mírné tváře, co jsem zulíbala to bledé líce, plné vrásků, nahlížela do modrého oka, v němž se jevilo tolik dobroty a lásky, dávno tomu, co mne posledně žehnaly staré její ruce! – Není více dobré stařenky! Dávno již odpočívá v chladné zemi!

Mně ale neumřela! – Obraz její odtisknut v duši mé s veškerou svojí barvitostí, a dokud zdráva zůstane, dotud bude žít v ní! – Kdybych štětcem mistrně vládnout znala, oslavila bych tě, milá babičko, jinak; ale nástin tento, perem kreslený – nevím, nevím, jak se komu zalíbí!

Ty jsi ale vždy říkala: „Není na světě člověk ten, aby se zachoval lidem všem.“ Dost na tom, když se najde jen několik čtenářů, kteří o tobě s takovou oblibou čísti budou, s jakou já o tobě píšu."

(NĚMCOVÁ, Božena. Babička. 1. vyd. ve Světové četbě. Praha : SNKLHU, 1955.

 

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina    rada galerii     facebook      PODPORIL KV

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}