Pavel Matuška

weissova halina web

 

„HŘÍCHY A HŘÍČKY NAŠÍ DOBY“
výtvarný humor Pavla Matušky

! Výstava přesunuta na nový termín v roce 2021, bude upřesněno !

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě měla v plánu svým příznivcům představit výstavu maleb, ale i kreseb a plastik jednoho z našich předních současných výtvarníků věnujících se humoru, satiře a inteligentnímu vtipu – Pavla Matušky (*1944), rodáka z východočeských Třebechovic pod Orebem. Výstava je z důvodů současného nouzového stavu v České republice a uzavření naší instituce na dobu prozatím neurčitou, přesunuta na nový termín do roku 2021. Aby však návštěvníci nebyli ochuzeni o tuto výstavu, připravili jsme pro ně malou ochutnávku z díla tohoto autora, který opravdu velmi rychle a trefně reaguje na situace současného světa.

Pavel Matuška obohacuje naši výtvarnou humornou scénu již od počátku 80. let 20. století, kdy začal pracovat tzv. na volné noze a ihned se zařadil po bok skvělým kreslířům humoristům a karikaturistům, jako byli např. Adolf Born, Vladimír Jiránek či Vladimír Renčín nebo jsou Miroslav Barták, Jiří Slíva či Oldřich Jelínek. Publikoval v řadě novin a časopisů, léta přispíval do švýcarského humoristického časopisu Nebelspalter. Zúčastnil se celé řady mezinárodních humoristických soutěží, z nichž většinou odešel se ctí v podobě ceny či alespoň čestného uznání. Před dvaceti lety se začal čím dál více věnovat vedle kresby také malbě a řezbě. Za tuto dobu vznikla úctyhodná kolekce obrazů a soch, jež odkrývají humor, vtip a satiru v té nejvytříbenější podobě.

Naše výstava představuje primárně malbu Pavla Matušky, v níž obrazy plné skrytých významů, slovních hříček a vtipných analogií na české i světové „dějinné“ události čekají na reakce diváka. Většinu obrazů realizuje akrylovými barvami na plátno nalepené na sololitovou desku, avšak svým výtvarným pojetím, výrazem a konceptem typickým spíše pro olejomalby nám připomíná bravurní plátna ze světových galerií. Jeho malířské vyjádření vtipu vychází z ryze českého kontextu. Rád využívá slovních hříček, některé jeho obrazy předpokládají alespoň marginální znalost základních historických, literárních či zeměpisných reálií. Svérázně staví humor do pozice sebereflexe, ať už vlastní či národní. Jeho vtip je bezmezný, nikdy však vulgární.

Výstava je realizována ve spolupráci s autorem, jemuž patří poděkování i poděkování za spoluúčast na výběru prací.

Daniela Růžičková, kurátorka výstavy

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina    rada galerii     facebook      PODPORIL KV

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}