Halina Weissová - SRDEČNÉ POZDRAVY ZE ŠVÝCAR

weissova halina web

 

 

Halina Weissová - SRDEČNÉ POZDRAVY ZE ŠVÝCAR

Halina (Vratislava) Weissová se narodila v roce 1929 v Plzni. V roce 1950 absolvovala výtvarnou školu grafickou v Praze. Následující rok se splnil její životní sen a získala místo v tvůrčím oddělení studia Bratři v triku jako fázařka. Pracovala na krátkých animovaných filmech a večerníčcích pro českou televizi. Spolupracovala na mnoha filmech a záhy patřila k nejlepším trikovým filmařkám. Díky svému talentu a píli se brzy vypracovala na pozici animátorky. Animovala filmy režiséra Eduarda Hofmana, Václava Bedřicha, Zdeňka Milera a dalších.

V roce 1959 přišel do Prahy americký režisér Gene Deitch, aby zde ve studiu Bratři v triku režíroval pro americkou společnost Rembrandt Films krátké animované filmy a seriály. Studio Bratři v triku se rozdělilo a část animátorů přešla do tzv. komerční skupiny pracovat na americké zakázce. Mezi nimi i Halina Weissová. Od roku 1959 úspěšně animovala filmy režiséra Gena Deitche. Podílela se například na filmech a animovaných seriálech: Popeye the Sailor (seriál), Anatol, Munro, The Tom and Jerry (seriál), Mouse into Space, How to live with a neurotic Dog, "Krazy Kat", Nudnik (seriál). Film Munro byl v roce 1961 oceněn Oscarem. V roce 1968 odjela Halina Weissová animovat do Mnichova, kde ji překvapily události 21. srpna, a ná-sledovala emigrace. Její spolupráce s režisérem Genem Deitchem jí po emigraci do Švýcarska otevřela možnost spolupráce s různými reklamními agenturami. Později zde působila jako svobodná výtvarnice a vytvářela drobnější díla na zakázku nebo volnou tvorbu pro sebe a své nejbližší okolí. Vedle nadšeného zaujetí pro animaci si našla Halina Weissová čas i pro své zájmy kulturní, k nimž patřilo výtvarné umění
a klasická hudba. Výborně lyžovala, věnovala se vodáckým sportům a horské turistice. Zemřela ve Švýcarsku v únoru 2015.

Její výtvarná tvorba se vyznačuje velkým smyslem pro humor, situační komiku, často ironickým pohledem na lidské i zvířecí slabiny a velkým porozuměním pro vztah dětí k jejich zvířecím přátelům.

Havlíčkobrodská galerie získala od jejího manžela Jaroslava Weisse v roce 2018 asi dvanáct set kreseb, obrázků a fází (rozkreslených pohybů), které Halina Weissová ve Švýcarsku vytvořila mezi lety 1968 až 2015. Výběr z tohoto souboru poprvé výstavou představuje české veřejnosti.

 

Tisková zpráva

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina    rada galerii     facebook      PODPORIL KV

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}