PŘÍBĚHY BRODSKÝCH DOMŮ - Poštovní a telegrafní úřad

retro koment prohlidka

 

V době uzavření naší galerie z důvodu nařízení vlády jsme se rozhodli prostřednictví krátkých textů připomenout výstavu Příběhy brodských domů, která proběhla v roce 2016. Vzhledem k tomu, že katalog byl již v průběhu výstavy vyprodán, chceme prostřednictvím internetu nabídnout alespoň virtuální cestou nahlédnutí do katalogu, jehož texty byly v některých případech rozšířeny a upraveny, případně byly přidány budovy zcela nové. Vzhledem k elektronické formě můžeme nyní uveřejnit i fotografie a projekty budov, které nemohly být vzhledem k rozsahu výstavy i katalogu představeny veřejnosti. Pozornost bude věnována především budovám zaniklým, které byly zbourány v druhé polovině 20. století.

Poštovní a telegrafní úřad

Růst technických požadavků na fungování poštovních a telegrafických služeb vyžadoval zřízení nové budovy, naplňující nové standardy provozu a nabídky služeb klientům. Město si tímto krokem slibovalo také přistěhování většího množství úředníků. Pro výstavbu byla zvolena rohová parcela navazující na budovy staré rychty mezi dnešním Havlíčkovým a Smetanovým náměstím v uliční frontě Svatovojtěšské ulice. Nová budova měla být postavena na místě obecního domku čp. 58, který obec koupila v roce 1851 a až do jeho demolice sloužil jako obydlí policejním úředníkům. V horní části budovy byla umístěna také městská šatlava. Zbouráním objektu a připojením části městského dvora vznikla poměrně rozsáhlá stavební parcela.

Již od roku 1906 byla obec v kontaktu s c. k. ředitelstvím pošt a telegrafů. Plány navržené v roce 1907 královským zemským vrchním inženýrem Karlem Pokorným - mimo jiné autorem plánů nemocničního areálu (1896) a hospodyňské školy (1901) - ředitelství pošt neschválilo. Technický odbor ředitelství architektovi vytknul špatné rozdělení a využití prostor v přízemí, které měly především sloužit poštovnímu úřadu. V květnu roku 1909 Pokorný předložil návrhy nové, podle nichž definitivní prováděcí plány i s předběžným rozpočtem stavby provedl architekt Bohumil Šel, c. k. inženýr, který byl také rozhodnutím Rady města jejím zástupcem a tudíž dozorujícím pro celou dobu výstavby. Vítězem užšího výběrového řízení na realizaci stavby, ve kterém byly osloveny pouze místní firmy, se stala stavební firma Otakara a Františka Lišky.

Stavba byla započata v lednu 1910 a dva roky poté dokončena. Prostory přízemí a prvního patra město následně pronajalo poště na období deseti let (1912–1922). Ve druhém patře bylo zřízeno pět prostorných bytů. Budova v podstatě v nezměněné podobě slouží poštovním službám dodnes.

 

FOTOGALERIE

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina    rada galerii     facebook      PODPORIL KV

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}