PŘÍBĚHY BRODSKÝCH DOMŮ - Pivovar

retro koment prohlidka

 

V době uzavření naší galerie z důvodu nařízení vlády jsme se rozhodli prostřednictví krátkých textů připomenout výstavu Příběhy brodských domů, která proběhla v roce 2016. Vzhledem k tomu, že katalog byl již v průběhu výstavy vyprodán, chceme prostřednictvím internetu nabídnout alespoň virtuální cestou nahlédnutí do katalogu, jehož texty byly v některých případech rozšířeny a upraveny, případně byly přidány budovy zcela nové. Vzhledem k elektronické formě můžeme nyní uveřejnit i fotografie a projekty budov, které nemohly být vzhledem k rozsahu výstavy i katalogu představeny veřejnosti. Pozornost bude věnována především budovám zaniklým, které byly zbourány v druhé polovině 20. století.

Pivovar

Tradice vaření piva sahá jistě do samých počátků Brodu, byť z nejstarších dob se mnoho písemných pramenů nedochovalo. Poprvé se v nich objevuje zmínka o sladovníku jménem Siboto v roce 1303. Z volné živnosti, kterou mohl provozovat každý měšťan, se postupem doby pivovarnictví omezovalo na tzv. právovárečné domy. Jejich majitelé během staletí v důsledku zdokonalování výroby i zvyšování nákladů své právo várečné přenášeli na společně zakládané pivovary. Patrná koncentrace pivovarnictví v Brodě, probíhající od 16. století, kdy uvnitř hradeb pracovaly čtyři pivovary, vyvrcholila počátkem 18. století, kdy zůstal v provozu jediný pivovar za dnešní Starou radnicí.

V raném novověku zažilo svůj rozvoj i další řemeslo na pivovarnictví těsně navázané, a to sladovnictví. Zdejší sladovnický cech patřil k nejbohatším cechům ve městě a je doložen také jeho umělecký mecenát. Osudný se pro něj stal požár 8. května 1834, založený v městské šatlavě údajně neopatrností vězeňského dozorce Karla Hořínka, při němž lehla popelem nejenom Stará radnice s pivovarem, ale i dalších nejméně devět domů, vesměs ve Svatovojtěšské ulici. Právovárečníci se tehdy rozhodli pivovar za radnicí neobnovovat, ale přestěhovat svůj podnik na Horní předměstí, kde se ke koupi nabízely rozlehlé nemovitosti bývalého dvorce Bukovských z Hustiřan, nyní v majetku c. k. eráru jako celnice a solní skladiště, které také za 8302 zlatých ve veřejné dražbě získali. Panský dům při pražské silnici využili zčásti k správním účelům a dílem jej pronajímali na byty. Za ním si nechali postavit nový pivovar podle plánů, jež vypracoval původem pruský stavitel Ernest Teige usazený v Chotěboři a schválil je krajský úřad v Čáslavi v srpnu 1834. Prozíravé rozhodnutí přesunout se na Horní předměstí zajistilo napříště právovárečníkům prostor pro další rozšiřování podniku, ostatně pivovar tam vydržel dodnes. Jednopatrová budova ve tvaru písmene L zůstávala uvnitř svým zařízením a způsobem výroby tradičním ručním pivovarem. Plány s popisem jednotlivých částí provozu názorně dokumentují výrobní zařízení i celý technologický postup vaření piva obvyklý v první polovině 19. století. V průběhu několika dalších desetiletí však pivovar přestával stačit kapacitou a zle na něj začala dotírat konkurence technicky pokročilejších pivovarů, zvláště poté, co se v sedmdesátých letech stal region lépe dostupným po železnici. Původní, Teigem projektovaná stavba, zůstala stát až do dnešních dnů, areál pivovaru však prošel zásadními úpravami při přestavbách v letech 1880, 1897 a zejména 1900–1901, kdy se pivovar přeměnil na parostrojní a výrobní postup se průmyslově modernizoval.

 

 

FOTOGALERIE

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina    rada galerii     facebook      PODPORIL KV

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}