ONLINE VÝTVARNÝ KROUŽEK březen/5

prazdniny v galerii

 

Protože děti kvůli aktuálnímu nouzovému stavu opět nemohou do galerie, musí galerie za nimi - alespoň virtuálně. Každé úterý (tedy v den kdy, běžně probíhá kroužek) se můžete těšit na návody a nápady k výtvarnému tvoření.

Moc Vás prosíme, pokud budete s dětmi podle návodů tvořit, vyfotografujte jejich dílka a zašlete nám fotky na mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Rádi tato dílka online vystavíme na našich facebookových stránkách.

 

DEKORACE ZE SLANÉHO TĚSTA

V tomto týdnu jsme pro vás připravili recept na dekorativní slané těsto. Je to tradiční recept, ze kterého vznikne po pořádném propracování polotuhé těsto, které pak stačí jen rozválet, vykrájet a upéct. Ideální je nakonec tvary nabarvit akrylovými barvami a tavnou pistolí nalepit na špejli nebo navléct na bavlnku a pověsit na proutky. Dekorace můžete ladit do nějaké barvy anebo nechat na fantazii klientů, jak se jim to bude líbit. Můžete zapojit i jiné materiály a některé dekorace olepit třpytkami, nebo použít upečené tvary jako základ pro ubrouskovou techniku… možností je opravdu spousta.

Co budete k výrobě potřebovat:
mouku, sůl, vodu, formičky, pečící papír, troubu, akrylové barvy, štětec

 

Jak postupovat:

Recept:
hladká mouka 4 díly
sůl 1 díl
voda 1,5 dílu

Na malou dávku těsta - jeden plech: 100g hladké mouky, 25g soli, zhruba 40 ml vody

1. Nejprve si všechny suroviny smícháme ve velké míse a pomalu uhněteme polotuhé těsto.

2. Těsto je potřeba pořádně propracovat, dá to trochu zabrat a bude nám to trvat (těsto se nesmí rozsýpat a musí být pěkně pružné).

3. Propracované těsto nechte hodinku odpočinout zabalené do folie, aby neoschlo (nedávejte ho ale do ledničky). Po odpočinutí těsto znova pořádně propracujeme. 

4. Z těsta vyválíme tenký plát a formičkami z něj vykrájíme nejrůznější tvary. Pokud nemáte velikonoční formičky, vytvořte si z papíru šablony a ty potom obřízněte.

5. Vykrájené tvary dáme na plech vyložený pečícím papírem a vložíme do trouby předehřáté na 120 °C . Pečeme po dobu 90 - 120 minut.

6. Hotové výrobky necháme pořádně vychladnout a pak je můžeme omalovat. Ideální jsou akrylové barvy, ale můžete použít i tempery nebo vodovky, jen po uschnutí nezapomeňte výrobky nastříkat lakem na vlasy. 

 

Hurá velikonoční svátky mohou začít!

 

 

FOTOGALERIE

 

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     instagram 

ICOM PRAGUE 2022 logo jeden radek CMYK color    PODPORIL KV   

 

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}