ONLINE VÝTVARNÝ KROUŽEK březen/3

prazdniny v galerii

 

Protože děti kvůli aktuálnímu nouzovému stavu opět nemohou do galerie, musí galerie za nimi - alespoň virtuálně. Každé úterý (tedy v den kdy, běžně probíhá kroužek) se můžete těšit na návody a nápady k výtvarnému tvoření.

Moc Vás prosíme, pokud budete s dětmi podle návodů tvořit, vyfotografujte jejich dílka a zašlete nám fotky na mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Rádi tato dílka online vystavíme na našich facebookových stránkách.

 

MALUJEME ZÁTÍŠÍ

Zátiší je vlastně celá umělecká disciplína. Malíři, kreslíři, fotografové a další umělci se snaží zachytit na papír předměty, které před nimi "tiše stojí" naaranžované. Takovým zátiším může být třeba mísa s ovocem, váza s květinami, nebo prostě několik naaranžovaných věcích, které máte doma a líbí se vám. Součástí zátiší bývá často i "draperie", to je kus nařasené nebo pomačkané látky. Zkuste se na chvíli proměnit v umělce a sestavte a namalujte si vlastní zátiší. 

Co budete k výrobě potřebovat:
papír (nejlépe čtvrtku), pastelky / fixy / barvy / tuš / centropen... techniku necháváme zcela na vás, předměty pro tvorbu zátiší (mapř.: mísa s ovovcem, konvička na čaj s hrnečky, několik hraček...), draperii (nějaký kus látky, nebo ubrus, který naaranžujete pod svoje zátiší)

 

Jak postupovat:

1. Připravte si své zátiší. Začněte tím, že si vezmete třeba prázdnou krabici (ale nemusí být, látku aranžujte klidně rovnou na stůl) a přes ní přehodíte látku. Látku pěkně pomačkejte, ať má velké záhyby. Do látky posaďte několik předmětů, které se vám líbí, a které před vámi budou "tiše stát", když je budete kreslit nebo malovat. Hurá, zátiší je připraveno!

2. Nyní si připravte materiál pro tvoření. Vezměte si papír (nejlépe čtvrtku) a barvy (zátiší můžete vytvořit napapír jakoukoliv technikou - můžete jej malovat vodovkami, temperami, akrylovkami; kreslit měkkou tužkou, uhlem nebo pastelkami; fotografovat a poté dotvořit nějakými zajímavými filtry...).

3. Začněte tvořit! Pokud si budete chtít zátiší trochu "předkreslit" nebo "načrtnout" vezměte si žlutou pastelku a velmi jemně si můžete základní tvary nastínit. K předkreslování nepoužívejte tužku, zvlášť pokud máte doma jen velmi tvrdou! Tužka jde totiž velmi těžko překrýt barvami, žlutá pastelka se překrývá daleko lépe. Ale nejlepší je stejně malovat rovnou a bez předkreslení...

4. Každé zátiší by mělo mít své pozadí! Pozor to je velmi důležíté. Pokud malujete barvami, pozadí vašeho obrázku by nikdy nemělo zůstat bílé. Pokud kreslíte, je dobré pozadí alespoň nastínit, aby váš obrázek nevisel jen tak uprostřed papíru "ve vzduchu". 

TIP!: Pokud budete mít možnost pořiďte si plátno napnuté na rámu. Dnes se dá koupit již v jakémkoliv papírnictví, nebo i v některých supermarketech. Vaše dílka budou působit velmi umělecky a profesionálně :-). 

 

FOTOGALERIE

 

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     instagram 

ICOM PRAGUE 2022 logo jeden radek CMYK color    PODPORIL KV   

 

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}