DÍLO MĚSÍCE

brezen 2019

 

VENDA TRUHLÁŘOVÁ

Dinan (Bretaň)

1967, akvarel, tužka, papír

 

Věnceslava (Venda) Hrušková - Truhlářová (1924 Opava - 2016 Praha)

Venda Truhlářová žila až do roku 1938 s rodiči v Hranicích na Moravě. Odtud se rodina přestěhovala do Vysokého Mýta, kde Věnceslava začala studovat na reálném gymnáziu. V roce 1942 přešla z gymnázia na Výtvarnou školu ve Zlíně, která jí dala potřebné výtvarné základy pro přijetí na VŠUP v Praze v roce 1945. Začala studovat v ateliéru ilustrace u prof. Karla Svolinského, ale principy ilustrace jí příliš nevyhovovaly, více ji lákala malba, proto v roce 1948 přestoupila na Akademii výtvarných umění v Praze do malířského ateliéru prof. Vladimíra Sychry. O rok později se provdala za ak. mal. Jiřího Hrušku a v roce 1950 se jí narodila dcera Vendula. Manželské a rodičovské povinnosti způsobily, že nakonec Akademii absolvovala v roce 1952 v grafickém ateliéru prof. Vladimíra Silovského.

Kresba a grafika byly hlavní náplní její tvorby až do počátku 60. let. Realistické pojetí poté vystřídala zjednodušená forma vyjadřování, náměty nacházela především ve figurální tematice a zachycení života na venkově. V roce 1962 definitivně přešla k malbě a svůj zájem zaměřila především na krajinu a její imaginaci. K dalšímu zlomu v její tvorbě došlo po roce 1968, kdy se po období snových krajin a meditací začala zcela věnovat reálnějšímu zachycení krajiny Vysočiny v jejích ročních proměnách. Sem zajížděla od padesátých let za maminkou do Okrouhlice a několik měsíců v roce zde malovala. Ostatně Okrouhlice, rodná obec její maminky, sestřenice Jana Zrzavého, byla pro ni místem již od dětství nejmilejším. Se svou sestrou a maminkou, později s vlastní dcerkou, zde trávila každé prázdniny. A v roce 1993 natrvalo přesídlila do Havlíčkova Brodu.

Vystavená kresba reflektuje autorčiny studijní malířské cesty do Bretaně, která ji v 60. letech přímo uchvátila, stejně jako Jana Zrzavého. Tam vznikl konvolut autentických kreseb, z něhož je tato reprezentativní ukázkou.

 

 

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina    rada galerii     facebook      PODPORIL KV

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 

{snippet kontejner_KONEC|}