SRPEN 2022

 srpen2021

 

JAROSLAV RÖSSLER: AFOLOKACE STÍNOHRY
 1925, zvětšenina z původní skleněné desky


 

RÖSSLEROVO LÉTO
1. 7. – 2. 10. 2022

Jaroslav RÖSSLER
(25.5.1902 Smilov - 5.1.1990 Praha)

 

V letošním roce si připomínáme 120. výročí narození jednoho z průkopníků české i světové avantgardní fotografie, rodáka z nedalekého Smilova u Štoků, Jaroslava Rösslera.

Rössler se vyučil v pražském fotoateliéru Františka Drtikola, několik let pro něj pracoval a potkal zde i svoji ženu, fotografku Gertrudu Fischerovou (1894 – 1976), první profesionální fotografku, která se věnovala mužskému aktu.

Zásadní inspirací se Jaroslavu Rösslerovi stala záliba v radiotelegrafii a technice, mistrně se naučil ovládat technologické procesy vzniku fotografie, což mu umožnilo do nich zasahovat a experimentovat. Svými prvními pracemi oslnil i teoretika modernismu, Karla Teigeho, který jej přizval do řad tehdejší vrcholné avantgardní skupiny - hnutí Devětsil. Rösslerovy první samostatné tvůrčí pokusy datujeme do roku 1919. Jeho osobitá snaha proniknout do nitra zkoumaného problému neotřelými cestami jej dovedla na vrchol umělecké fotografické avantgardy, byť on sám o to nikdy neusiloval. Nahlížel realitu jinou optikou, pohrával si se světlem, čočkami, s vícenásobnou expozicí, zasahoval do negativů, využíval surimpresi, principy fotogramu, fotografiky, Sabatierův efekt aj. Tyto experimenty, které převáděly realitu do ryzí abstrakce, jej postavily po bok světovým avantgardním fotografům, jako byli Man Ray, Moholy-Nagy nebo Alexander Rodčenko. Rösslerova introvertní povaha však byla jedním z důvodů, proč se na mezinárodním poli neprosadil důsledněji.

Po desetiletém pobytu v Paříži se s Getrudou vrací zpět do Prahy, aby zde dožil po zbytek svého života a tvořil po pracovní době běžného fotoateliéru modernistické skvosty, které v sobě absorbovaly prvky konstruktivismu, futurismu a poetismu. V šedesátých letech byl ovlivněn aktuálními uměleckými proudy a využíval své původní desky a negativy k novým dílům. Zejména prostřednictvím fotografiky a koláží nachází v té době nové přístupy v použití barvy.

Od konce šedesátých let se mu konečně dostalo pozornosti z řad odborné kritiky, realizuje výstavy a jeho tvorba je konečně nahlížena optikou vývoje světové umělecké fotografie. Zakoupením konvolutů jeho prací do světových uměleckých sbírek je tak konečně plně doceněn Rösslerův vklad do dějin světové fotografie.

GVU v Havlíčkově Brodě zakoupila v r. 2020 portfolio obsahující 12 zvětšenin z původních autorových skleněných desek a negativů, které vydala v číslovaném nákladu dcera J. Rösslera, fotografka Sylva Vítová-Rösslerová.

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     instagram 

ICOM PRAGUE 2022 logo jeden radek CMYK color    PODPORIL KV   

 

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}