ČERVEN 2022

 

JOSEF PALEČEK: Bílý ptáček
 barevná litografie, papír, nedatováno

 

 

Josef PALEČEK  ( 25. 2.  1932 Jihlava)

Malíř, scénograf, ilustrátor

Narodil se v Jihlavě, ale dětství a mládí prožil na Broumovsku a Náchodsku, kde pracovně působil jeho otec. Josef od gymnázia tíhl ke kreslení, a proto vystudoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity u profesorů Boudy, Lidického a Salcmana. Od r. 1957 je výtvarníkem na volné noze. Přes kresby pro Národní divadlo se dostal k prvním zakázkám nakladatelství Albatros a Mladá fronta a stal se žádaným ilustrátorem knih pro děti. V roce 1966 měla jeho výstava reprízu ve Vídni a díky ní se mu otevřela cesta do světa, neboť na jeho tvorbu vzápětí zareagovala zahraniční nakladatelství. Od 70. let již pravidelně obesílá zahraniční soutěže a sbírá světová ocenění – namátkou v Paříži v letech 1973, 1974, v Lipsku v r. 1974, ve Vídni v letech 1972, 1979, 1989, v Bologni v r. 1986, v Padově 1989. V letech 2006 a 2007 byl nominován na nejprestižnější ilustrátorské ocenění – cenu Astrid Lindgrenové a v roce 2006 získal Zlatou stuhu za celoživotní dílo.

Kromě ilustrování knih nejrůznějších autorů, se od počátku 70. let soustředil na ilustrace knih pro nejmenší a vytvořil pak dokonalý autorský tandem se svojí ženou – spisovatelkou Libuší Palečkovou. Realizovali společně téměř na dvě desítky knih, které vyšly v 29 zemích světa. Josef Paleček stvořil ve svých kresbách specifický svět plný snových krajin, pohádkových podobenství a poetických metafor. K jejich tvorbě pak využíval nejčastěji voskové křídy, barevné tempery a akrylové barvy. Kromě vlastních kreseb se věnuje též grafice, zejména barevné litografii, což jej přivedlo do řad Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Též vytvořil výpravy k několika animovaným filmům a kresleným dětským seriálům.

Josef Paleček se v letošním roce dožívá významného životního jubilea, tudíž jsme si dovolili vystavit v rámci díla měsíce i jedno z jeho děl, které je součástí naší sbírky.

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     instagram 

ICOM PRAGUE 2022 logo jeden radek CMYK color    PODPORIL KV   

 

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}