DUBEN 2022

srpen2021 

JIŘÍ ŠALAMOUN: Pátek třináctého 4
barevná litografie, papír, 1981

V díle měsíce dubna reagujeme na smutnou aktualitu z uměleckého světa, tedy úmrtí předního českého výtvarníka, ilustrátora a pedagoga Jiřího Šalamouna (17. 4. 1935 – 31. 3. 2022).

Jiří Šalamoun pocházel z pražské rodiny zemědělského inženýra a dětství prožil na Vinohradech. K výtvarnu jej přivedl jeho strýc, výtvarník Josef Antoš. Jiří Šalamoun absolvoval grafickou speciálku na Akademii výtvarných umění u profesorů Pukla a Silovského a v dalším studiu pokračoval v letech 1957 – 59 na Hochschule für Grafik und Buchkunst v Lipsku. V r. 1963 se stala jeho ženou německá ilustrátorka, grafička a filmová výtvarnice Eva Natus. Jiří Šalamoun se od šedesátých let zabýval nejen ilustrační, knižní a grafickou tvorbou, ale již od r. 1963 i tvorbou filmovou (první animovaný film realizoval s Gene Deitchem). Postupně si vytvořil svůj specifický výtvarný rukopis, který je postaven na výtvarné zkratce realizované hravým a někdy až dětsky naivním způsobem. Sarkasmus a ironie jdou v tomto projevu ruku v ruce a často otevírají nové imaginativní světy a kladou další otázky. Jeho ilustrace tak nejsou jenom doprovodem textu knihy, ale jakousi branou do další dimenze. Skvělou ukázkou jeho tvorby jsou specifické obrázkové cykly, které směle můžeme nazvat komiksem. Od poloviny 70. let 20. století, kdy vyšly první díly, je znám dětem téměř z celého světa jako autor a duchovní otec Maxipsa Fíka.

Po roce 1989 působil jako pedagog na vysokých výtvarných školách v Evropě i v USA, v letech 1990–2003 vedl atelier ilustrace a grafiky a Vysoké škole Uměleckoprůmyslové v Praze. Od r. 1990 byl též členem SČUG HOLLAR.

Čest jeho památce.

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     instagram 

ICOM PRAGUE 2022 logo jeden radek CMYK color    PODPORIL KV   

 

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}