BŘEZEN 2022

srpen2021 

JAROSLAV PANUŠKA: Výhled do kraje
olej a tempera na kartonu, nedatováno

V díle tohoto měsíce si připomínáme aktuální 150. výročí narození významného českého malíře, který byl neodmyslitelně spjat s naším krajem, Jaroslava Panušku (3. 3. 1872 – 1. 8. 1958). Obraz je novější akvizicí galerie z r. 2015.

Jaroslav Panuška se narodil 3. března 1872 v Hořovicích a již od dětství tíhl ke kreslení. Nadání zdědil pravděpodobně po svém otci, který se jako geometr věnoval technické kresbě. Po přestěhování do Prahy absolvoval mladý Panuška nižší gymnasium na Smíchově a v r. 1889 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze. Nejdříve navštěvoval figurální speciálku prof. Maxe Pirnera od roku 1892 do roku 1896, s různými přerušeními, krajinářskou speciálku prof. Julia Mařáka. Hodně cestoval po střední i jihovýchodní Evropě a kromě krajin realizoval i symbolistní obrazy plné pohádkových vizí, příšer a fantaskních postav. Na počátku nového století také ilustroval české pohádky a byl silně ovlivněn historií a archeologií – pod jeho štětcem vzniklo mnoho krajinných pohledů na české hrady a také mnoho obrazů se středověkou a pravěkou tématikou. Panuška se osobně zúčastnil i několika archeologických vykopávek. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes i Jednoty výtvarných umělců.

Poprvé zdejší kraj, konkrétně Lipnici nad Sázavou, navštívil a maloval již v roce 1908. V roce 1921 se sem vrátil a přivedl sebou i spisovatele Jaroslava Haška, který zde již zůstal natrvalo. K jeho přátelům patřil také spisovatel Zdeněk Matěj Kuděj. Roku 1923 zakoupil Panuška pozemek v Kochánově u Světlé nad Sázavou a postavil si zde srub s ateliérem. V roce 1926 sem přesídlil i s celou svojí rodinou natrvalo a maloval především zdejší malebné okolí, např. hrad Lipnici, vrch Melechov aj. Tato poslední krajinářská část jeho díla je velice rozsáhlá a na tuto tvorbu později také navázali jeho synové Vladislav a Jaroslav.

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     instagram 

ICOM PRAGUE 2022 logo jeden radek CMYK color    PODPORIL KV   

 

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}