ŘÍJEN 2021

 

srpen2021

Cyril BOUDA

ilustrace ke knize Antonína Sovy – Pankrác Budecius, kantor
(Československý spisovatel, Praha 1956)

Dílo měsíce října je věnováno významnému českému výtvarníkovi, který by v letošním roce oslavil 120. výročí narození – Cyrilu Boudovi. V naší sbírce se nachází několik konvolutů z jeho obrovského grafického a ilustračního díla. Jako dílo měsíce tak představujeme dvě ilustrace z ilustračního souboru ke knize Antonína Sovy – Pankrác Budecius, kantor. Kromě zde vystaveného spravujeme například i soubor ilustrací k Tyrolským elegiím Karla Havlíčka Borovského, který je toho času součástí výstavy „…plivni si stokrát do moře, ono se nezpění. Poetické dílo Karla Havlíčka Borovského v ilustracích“, zrealizované ke 200. výročí narození Karla Havlíčka.

 

Cyril Bouda (1901–1984)

Významný český typograf, grafik, ilustrátor, malíř, pedagog. Pocházel z umělecké rodiny, otcem byl středoškolský profesor kreslení, matkou návrhářka umělecko-průmyslového designu Anna Boudová Suchardová z novopacké umělecké rodiny Suchardů, kmotrem mu byl Mikoláš Aleš.

Po studiích na Uměleckoprůmyslové škole a Akademii výtvarných umění působil Bouda od r. 1929 jako asistent na grafické speciálce u T. F. Šimona, s jehož dcerou se posléze i oženil. V letech 1946 až 1972 pedagogicky působil na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Bouda byl členem Svazu čs. výtvarných umělců, od roku 1926 byl též členem SČUG Hollar. Byl to mnohostranný autor, ilustroval či graficky upravil na 700 knih pro děti a dospělé, vytvořil na stovky grafik v technikách suché jehly, barevném leptu, dřevorytu i litografii, vytvořil návrhy poštovních známek, scénických výprav, tapisérií i chrámových vitráží (např. okno v chrámu sv. Víta) a namaloval desítky obrazů. 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     PODPORIL KV   

 ICOM PRAGUE 2022 logo jeden radek CMYK color

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

{snippet kontejner_KONEC|}