XIII. trienále ex libris
18. 5. - 24. 6. 2012
XIII. TRIENÁLE EX LIBRIS
hostí výstavní prostory havlíčkobrodské galerie přehlídku současné tvorby českého ex libris – XIII. trienále. Na výstavě je k vidění 736 ex libris od 195 autorů. K výstavě je již tradičně připraven katalog, kde vedle prezentace děl tvorby všech oceněných autorů, má každý zúčastněný autor reprodukované jedno ex libris.
Ex libris neboli knižní značka byla a stále je předmětem zájmu našich předních umělců zpočátku jako nedílná součást knihy, v určitém období jako módní záležitost, či předmět sběratelství, až po ztrátu vztahu mezi objednatelem a obsahem této příležitostné grafiky koncem 20. století, jež se nyní rozvíjí jako samostatný obor drobné volné grafiky. Přes všechny historické posuny a změny v přístupu ke knize i její specifické součásti - ex libris má široká uměnímilovná veřejnost opět možnost seznámit se se současnou podobou této disciplíny především díky činnosti Památníku národního písemnictví v Praze a hlavně jeho Kabinetu ex libris v Chrudimi, který v úzké spolupráci se Spolkem sběratelů a přátel ex libris od roku 1974 již po třinácté připravil a realizoval přehlídku nových prací vzniklých v období let 2009 – 2011.
Vybraná kolekce ex libris se poprvé veřejnosti představila ve výstavní síni Divadla Karla Pippicha v Chrudimi v termínu od 8. října do 13. listopadu 2011. Její repríza v Havlíčkově Brodě bude nejen významným obohacením kulturního života města a kromě spokojených návštěvníků se vybraná díla dočkají ocenění i ze strany sběratelů ex libris.
Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 18. května v 17. hodin. Výstavu uvede Marie Sedmíková a na akordeony zahrají žákyně ZUŠ Smetanovo náměstí, Havlíčkův Brod pod vedením Ivany Laštovičkové.