DÍLO MĚSÍCE

kveten 2017

Jiří Šalamoun

Pátek třináctého / sv. Jeroným

barevná litografie, papír, 1980/81

 

Jiří Šalamoun (Praha 1935)

Český výtvarník, grafik, ilustrátor a autor animovaných filmů. V letech 1952 – 57 vystudoval grafickou speciálku u Vladimíra Pukla a Vladimíra Silovského na Akademii výtvarných umění v Praze a následně pokračoval ve studiu na Vysoké škole grafiky a knižního umění v Lipsku, které ukončil roku 1957.

Od šedesátých let se Šalamoun etabloval jako skvělý výtvarník filmových plakátů a ilustrátor literatury především pro děti a mládež. Dosud ilustroval či graficky upravil na 130 knih, namátkou jmenujme Cooperův román Poslední Mohykán, Tolkienův Hobit, Saroyanův Tracyho tygr, Dickensova Kronika Pickwickova klubu a v neposlední řadě Hofmanův Pan Tau a Čechurův Maxipes Fík. Poslední dvě realizace nám připomínají i jeho nepřebernou tvorbu filmovou, neboť je tvůrcem bezmála 40 animovaných filmů, z nichž nejznámější jsou právě velmi populární příběhy maxipsa Fíka.

Jiří Šalamoun vedl od roku 1990 atelier ilustrace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a vychoval tak řadu dnešních aktivních ilustrátorů. Jeho tvorba je neuvěřitelně pestrá a široká, přesto však má jednoho jmenovatele, a tím je bezprostřední humor, nadsázka a groteska. Jiří Šalamoun je mistrný vypravěč obrazových příběhů.

 

 

 

 

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina    rada galerii     facebook      PODPORIL KV

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY  

{snippet kontejner_KONEC|}